Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome, Putin’in vizeleri kaldırma kararına tepki gösterdi

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Gürcü vatandaşlar için vize uygulamasını 15 Mayıs’tan itibaren kaldırmış, Rus hava yolu şirketlerinin Gürcistan’a uçuşları ve turizm şirketlerinin ülkeye yönelik tur paketi satışlarıyla ilgili yasakları da sonlandırmıştı. Bu kararın ardından Gürcistan'da bir grup gösterici, ülkeleri ile Rusya arasında 2019'dan bu yana ilk kez doğrudan uçuşların başlatılmasını protesto etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Gürcistan’da düzenlenen Rusya karşıtı protestoların ardından 21 Haziran 2019’da Rus hava yolu şirketlerinin Gürcistan’a uçmasını yasaklamıştı.

115

Vladimir Putin geçtiğimiz hafta ise imzaladığı kararnamelerle Gürcistan vatandaşları için vize uygulamasını kaldırdı, Rus hava yolu şirketlerinin Gürcistan’a uçuşları ve turizm şirketlerinin Gürcistan’a yönelik tur paketi satışlarıyla ilgili yasakları da sonlandırdı.

215

Gürcistan Cumhurbaşkanı Salome Zurabişvili ise Rusya’nın Gürcistan vatandaşları için vize uygulamasını kaldırmasına tepki gösterdi.

Rusya'nın bu kararını "provokasyon" olarak nitelendiren Zurabişvili, "Rusya, Ukrayna'ya yönelik saldırganlığını sürdürdüğü ve topraklarımızı işgal ettiği sürece, Gürcistan ile doğrudan uçuşların yeniden başlaması ve vize uygulamasının kaldırılması kabul edilemez" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Zurabişvili, Rusya’nın vize uygulamasını kaldırma kararını Gürcistan’da siyasi partiler arasında bir gerginlik yaratabileceğini öne sürdü.

415