Gurbetçiler koronavirüse rest çekti: AB sınırlarını Türkiye’ye açacak mı?

Dünya ekonomilerini derinden sarsan Covid-19 salgınının etkisinin hafiflemesiyle birçok ülke sınırlarını açmaya başladı. Ancak ülkemizde son dönemde vaka sayılarının yükselişe geçmesiyle Avrupa Türkiye’ye kapılarını açıp açmama konusunda temkinli.

Tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisinin etkisinin hafiflemesiyle birlikte birçok ülke ‘’yeni normal’’ döneme geçti ve turizm sezonunun da başlamasıyla sınırlar teker teker açılmaya başladı. Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde yaşayan ve yıllık izinlerini vatanlarında geçirmek isteyen gurbetçilerin memleket sevgisine, Covid-19 engel olamadı.

Özellikle Almanya’nın, 31 Ağustos’a kadar Türkiye’yi “koronavirüsünde güvenli olmayan ülke" ilan etmesine rağmen, memleketine gelen Türk vatandaşlar,  "Koronavirüse yakalanacaksak da ülkemizde yakalanalım" diyerek yurta giriş yapmaya başladı.

Avrupa ülkelerinden Türkiye’ye uçakla gelen tüm yolculara, ateş ölçümü yapılıyor ve risk durumunda acilen müdehale ediliyor. Sınır kapılarından giriş yapan araçlar ise tek tek dezenfekte ediliyor, gelen tüm yolcuların ateşi ölçülüyor. Gümrük yetkililerinden alınana bilgiye göre 24 saatte en az 50 yolcuya örnekleme yöntemiyle testler uygulanıyor.

AB SINIRLARINI TÜRKİYE’YE AÇACAK MI?

Haziran ayından beri kademeli olarak bazı Avrupa şehirlerinden Türkiye’ye uçuşlar başladı. Hem turizm de hem de ihracatta en büyük pazarımız olan ayrıca 5 milyona yakın Türk vatandaşının yaşadığı Avrupa ülkeleri, koronavirüs ile mücadele sürecinde Türkiye için son derece önemli. Ancak ülkemizde son dönemde koronavirüs vaka sayılarının yükselişe geçmesi nedeniyle Avrupa Birliği bizlere kapılarını açıp açmama konusunda temkinli.

Önümüzdeki hafta kapılarını birlik dışındaki ülkelere açmaya hazırlanan AB ülkeleri bu kapsamda salgına ilişkin verileri temel alan iki taslak liste hazırladı. AB ortalamasından daha iyi durumda olan ülkelerin yer aldığı ilk listede 47 ülke bulunuyor. Ortalaması biraz daha kötü olanların bulunduğu ikinci listede ise 54 ülke var. Türkiye ile birlikte  Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya, Brezilya, Katar, Kanada, Ukrayna, Mısır, Çin, Vietnam ve Avustralya bu ikinci listede yer alıyordu.

ABD'nin söz konusu listede yer aldığı bilgisi dün Amerikan basınına da yansımıştı. The New York Times, Amerikalı turistlerin AB'ye giremeyeceğini ve bu yöndeki kararın "ABD'nin itibarına büyük bir darbe ve Başkan Trump'ın virüs ile mücadelesinin reddi" olacağını belirtmişti.

Son olarak AB hangi ülke vatandaşlarını kabul edeceğine dair yeni bir liste düzenlemesi yapma kararına vardı. Türkiye’nin bu yeni düzenlemede hangi listede yer alacağı merak edilirken, Euronews bu listenin taslağına ulaştı ve Avrupa’nın kapılarını açacağı ülkeler listesinde Türkiye’nin de yer aldığı öne sürüldü. Edinilen bilgilere göre, üye ülkeler listenin son hali üzerinde henüz bir anlaşmaya varmadı ancak görüşmeler devam ediyor.

HAZIRLANAN SON LİSTEDE BAŞKA HANGİ ÜLKELER VAR?

Euronews'in ulaştığı son taslak listeye göre AB'nin turizm amaçlı sınırlarını açmayı planladığı ülkeler şöyle:

Türkiye
Vatikan Şehri
Monako
Karadağ
Andorra
Sırbistan
Bosna Hersek
Ukrayna
Arnavutluk
Kosova
Kore Demokratik Halk Cumhuriyeti
Türkmenistan
Vietnam
Çin
Tayland
Myanmar
Moğolistan
Japonya
Güney Kore
Gürcistan
Butan
Lübnan
Endonezya
Özbekistan
Hindistan
Tacikistan
Kazakistan
Palau
Yeni Zelanda
Avustralya
Dominika
Bahamalar
Saint Lucia
Uruguay
Jamaika
Küba
Guyana
Paraguay
Venezuela
Nikaragua
Kosta Rika
Kanada
Angora
Tunus
Namibya
Uganda
Mozambik
Mauritius
Zambiya
Ruanda
Etiyopya
Fas
Cezayir
Mısır

‘MODEL ÜLKE İSVEÇ' SALGINDA NASIL İSTENMEYEN ÜLKEYE DÖNÜŞTÜ?

Dünyada her zaman model ülke olarak gösterilen İsveç, pandemi sürecinde izlediği yanlış strateji nedeniyle, bugün istenmeyen ülke konumuna düştü. Covid-19 sürecinde çok sayıda ülke sokağa çıkma yasakları ve gönüllü karantina uygulamaları ile önlem alırken, İsveç’te hayat olağan şekilde devam etmiş ve vaka sayılarında ciddi artışlar yaşanmıştı.

Norveç, iki ülkenin 13 yıldır sınır bölgesinde gerçekleştirdiği müzik festivali için İsveçlilerin ülkeye girişini yasakladı. Bu yıl, festival yalnızca Norveçli şarkıcıların katılımıyla düzenleniyor.İskandinavya'daki diğer ülkeler Danimarka ve Finlandiya da, gelenlerin virüs taşıma riski nedeniyle İsveç'le sınırlarını kapalı tutuyor. Sadece İskandinavya değil, Avrupa'nın diğer bazı başka ülkeleri de İsveç'ten gelenlere seyahat kısıtlaması uyguluyor.

Hollanda ve Güney Kıbrıs, İsveç'ten gelenlerin ülkeye girişine izin vermezken, Avusturya sağlık sertifikası talep ediyor ve Yunanistan da İsveç'ten gelenlere bir hafta karantina uyguluyor. Ayrıca, İngiliz hükümetinin bu hafta içerisinde açıklaması beklenen seyahat edilebilecek güvenli ülkeler listesinde İsveç'in yer alma olasılığı düşük gösteriliyor. Avrupa'da İsveç'ten gelenlere seyahat kısıtlaması uygulamayan ülkeler ise Fransa, İtalya, İspanya ve Hırvatistan olarak sıralanıyor. İsveçli yetkililer ise ülkelerine uygulanan bu kısıtlamalardan hiç de memnun değil.