Güney Sudan'da geçiş hükümetine 24 ay daha yetki verildi

Güney Sudan'da kurulan geçiş hükümetinin 24 ay daha göreve devam etmesi kararı alındı. Karara gerekçe olarak, iç savaşı sona erdiren 2018 anlaşmasının uygulanmasındaki zorluklar gösterildi.

Güney Sudan'da 1983 ve 2005 yılları arasında yaşanan iç savaşın ardından 2018 yılında barış anlaşması imzalanmış ve ülkede yargı, anayasa, seçim reformları ve güvenliğin sağlanması için çalışmalar başlamıştı.

Yapılan açıklamaya göre, Güney Sudan'da ülkedeki siyasi ve güvenlik reformları ile birlikte seçimlerin de güvence altına alınması için çalışan geçiş hükümetinin 24 ay daha iktidarda kalmasına karar verildi.

Geçiş hükümetinin 24 ay daha görevde kalması kararına gerekçe olarak, iç savaşı sona erdiren 2018 barış anlaşmasının uygulanmasını engelleyen zorlukların giderilmesi gösterildi.

Uzmanlar, önerilen reformların tam olarak uygulanmasında yavaş davranıldığını vurgularken Cumhurbaşkanı Salva Kiir ve yardımcısı Riek Machar liderliğindeki Güney Sudan hükümeti seçimleri 2023'e erteledi.

Güney Sudan'daki sivil toplum kuruluşları ise ülkenin bazı bölgelerinde halen sahada özgür, adil ve barışçıl seçime izin verilmediğini belirtiyor.