Güney Osetya, Rusya’ya katılım referandumunu erteledi

Güney Osetya, Rusya’nın müdahalesinin ardından Gürcistan’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan etmişti. Güney Osetya’daki seçimin galibi Alan Gagloyev, Rusya’ya katılım için yapılması planlanan referandumu askıya aldığını duyurdu.

Güney Osetya, Rusya ile Gürcistan arasında 2008 yılında çıkan savaş sonrası bağımsızlığını ilan etmiş ve yalnızca Moskova hükümeti tarafından tanınmıştı.

Mayıs ayında liderlik seçimi yapılan Güney Osetya’da, Alan Gagloyev zafere ulaşan isim oldu. Seçim kampanyası esnasında Güney Osetya’nın Rusya’ya katılması için 17 Temmuz’da referandum yapılması yönünde karar aldığını açıklayan Cumhurbaşkanı Anatoliy Bibilov ise yenilgiye uğradı.

Alan Gagloyev yeni lider olarak göreve başlarken, seçim sonuçlarının ardından açıklama yapan Moskova hükümeti, Güney Osetya-Rusya ilişkilerinde devamlılık umduğunu belirtti.

Güney Osetya’nı yeni lideri Gagloyev, Rusya’ya katılım referandumunu askıya aldığını açıkladı ve imzaladığı kararnamede, ‘Rusya’nın meşru hak ve çıkarlarını ilgilendiren konularda tek taraflı bir referandum kararının kabul edilmezliği” konusuna dikkat çekti.

Söz konusu kararnamede, “Güney Osetya’nın Rusya ile daha fazla entegrasyonuyla ilgili tüm konularda Moskova tarafıyla gecikmeden istişarelerde bulunulması’ istendi.

Gürcistan yönetimi söz konusu referandumu ‘kabul edilemez’ olarak nitelendirmişti.