Güney Osetya, Rusya’ya katılmak için referanduma gitme kararı aldı

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş devam ederken, 2008 yılında Gürcistan’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya, Rusya’ya katılmak için referandum düzenleme kararı aldı.

Gürcistan’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan eden Güney Osetya Cumhuriyeti’nin Başkanı Anatoli Bibilov, konu hakkında önemli açıklamalarda bulundu.

Rusya’daki iktidar partisi Birleşik Rusya’nın web sitesinde yayınlanan açıklamasında, Bibilov, Rusya’ya katılmak için yakın zamanda referandum düzenleyeceklerini söyledi.

Rusya ile birleşmenin stratejik hedefleri olduğunu vurgulayan Bibilov, “Buna uygun hukuki adımları yakın bir zamanda atacağız” şeklinde konuştu.

Konu hakkında açıklamalarda bulunan bir diğer isim ise Birleşik Rusya partisinden milletvekili Andrey Klimov oldu. TASS haber ajansına konuşan Klimov, referandum kabul edilir edilmez Rusya’nın Güney Osetya’yı topraklarına katmaya hazır olduğunu ifade etti.

Ukrayna krizi devam ederken bu adımın atılması ile birlikte bölgedeki gerilimin daha da tırmanması bekleniyor.

2008 yılında Rusya’nın askeri müdahalesi sonrası Abhazya ve Güney Osetya bölgeleri Gürcistan’dan tek taraflı bağımsızlığını ilan etmişti. Bu kararın ardından, Moskova hükümeti bu iki bölgenin bağımsızlığını tanımış, Gürcistan ise Rusya ile diplomatik ilişkileri kesme kararı almıştı.

ABD ve AB, Güney Osetya ve Abhazya meselesinde Gürcistan’ın yanında yer alıyor.