Güney Kore ve ABD, Kuzey Kore tehdidine karşı ortak iş birliğine hazırlanıyor

Güney Kore merkezli bir haber ajansının aktardığına göre, ABD ve Güney Kore'nin Kuzey Kore tehdidine karşı ortak nükleer savunma kılavuzu hazırlayacağı bilgisi aktarıldı.

Washington ve Seul hükümeti, 2024 yılı ortasına kadar nükleer savunma stratejisine ilişkin ortak bir kılavuz hazırlamayı ve Kuzey Kore'nin nükleer silahlarını caydırmak için entegre bir sistem düzenlemeyi planladıklarını aktardı.

Güney Kore Ulusal Güvenlik Danışman Yardımcısı Kim Tae-hyo'nun paylaşmış olduğu bilgiler üzerine, Washington ve Seul'un Pyongyang'ın nükleer tehdidinin nasıl kontrol altına alınacağı tartışılıyor.

İki ülke, buna birlikte nasıl karşılık verileceğine dair kapsamlı bir kılavuzu 2024 yılında tamamlamaya karar verdiğini bildirdi.

Kılavuz da Kuzey Kore'nin nükleer silahlarıyla ilgili önemli bilgilerin paylaşımı, bir nükleer kriz durumunda istişare sürecini ve iki ülke liderleri arasındaki gerçek zamanlı iletişim kanallarının yer alması bekleniyor.

ABD ve Güney Kore'nin 2024 yılında ortak askeri tatbikatı düzenlemesi ve  nükleer operasyon tatbikatlarını da dahil etmeleri konuşuluyor.