Güney Kore, Ay'a ilk uzay aracını fırlattı

Güney Kore Başkanı Moon Jae-in, Goheung’taki Naro Uzay Merkezi’nde düzenlenen basın toplantısında, 2030 yılında Ay'a uzay aracı fırlatacaklarını duyurmuştu. Güney Kore'den beklenen haber erken geldi.

Güney Kore Başkanı Moon Jae-in, ülkesinin 2030'da aya gitmeyi hedeflediğini belirtmiş, 2029’da dünyanın yakınından geçmesi beklenen asteroit Apophis’e de bir araç indireceklerini duyurmuştu. 

Güney Kore'den beklenen haber erken geldi. Elon Musk'ın uzay şirketi SpaceX tarafından Falcon 9 roketi ile Florida'daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri Üssü’nden fırlatılan ay keşif aracı, Güney Kore’nin ay misyonuna yönelik ilk adım olarak kayıtlara geçti. 

Güney Kore Havacılık ve Uzay Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirilen Ay Yörüngesi Keşif Aracı'nın (KPLO) 180 milyon dolara mal olduğunu belirtildi.

KPLO, Kore dilinde "Ayın tadını çıkar" anlamına gelen 'Danuri' olarak da anılırken, Kore Havacılık ve Uzay Araştırma Enstitüsü başkanı Lee Sang-ryool konuya ilişkin açıklamasında, "Bu, Kore uzay araştırmaları tarihinde çok önemli bir kilometre taşı" ifadelerini kullanarak, "Danuri sadece bir başlangıç ​​ve uzay yolculuğu için teknoloji geliştirmeye daha kararlı ve kararlı olursak , yakın gelecekte Mars'a, asteroitlere ve benzerlerine ulaşabileceğiz" dedi. 

Bir yıl görev yapacak olan Danuri hem bozulmaya dayanıklı, ağ tabanlı uzay iletişimini sağlayacak hem de kablosuz ağı test etmek amacıyla K-pop yıldızı BTS'nin “Dynamite” şarkısını yayınlayacak.