Seul ile Pyongyang arasındaki gerilim tırmanıyor

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, Kuzey Kore’nin ülkesinin hava sahasını yeniden ihlal etmesi halinde Seul’un Pyongyang ile 2018 yılında yaptığı askeri anlaşmayı askıya alabileceğini söyledi.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol, ülkesinin Pyongyang ile yaptığı askeri anlaşmayı askıya alabileceği uyarısını yaptı.

Başkan Yoon Suk-yeol, bu uyarıyı Kuzey Kore’nin olası ihlallerine karşı alınan önlemlerle ilgili kendisine yetkililer tarafından bilgi verilmesinden sonra yaptı.

Güney Kore Devlet Başkanı Yoon Suk-yeol adına açıklama yapan Basın Sekreteri Kim Eun-hye, “Devlet Başkanı görüşme sırasında, Ulusal Güvenlik Konseyi yetkililerine, Kuzey Kore'nin topraklarımızı işgal etmek için başka bir provokasyon düzenlemesi durumunda askeri anlaşmanın geçerliliğini askıya almayı gözden geçirmeleri talimatını verdi” ifadelerini kullandı.

2018 yılında yapılan askeri anlaşmanın askıya alınması; sınır karakollarının geri gelmesi, eski uçuşa yasak bölgede gerçek zamanlı tatbikatlar ve sınır ötesi propaganda yayınlarının yeniden başlaması anlamına geliyor.