Güney Kore neden Demir Kubbe geliştiriyor?

Kuzey Kore, sınırı boyunca Güney Kore'nin başkenti Seul'ü hedef alan çok sayıda roketatar da dahil olmak üzere tahmini 10 bin topçu silahına sahip. Güney Kore de İsrail’deki Demir Kubbe’ye benzer bir sistem geliştirerek 2035 yılına kadar aktif hale getirmeyi planlıyor.

Güney Kore, askeri donanımını daha da geliştirmek için İsrail'in Demir Kubbesi'nden sonra modellenen topçu ve kısa menzilli roket savunma sistemi geliştiriyor.

Yetkililer, geçen ay araştırma ve geliştirmeye yaklaşık 2,5 milyar dolar harcamayı ve 2035 yılına kadar yeni sistemi devreye sokmayı planladığını söyledi.

Kuzey Kore, Güney Kore ile arasındaki askerden arınmış bölge olan DMZ'nin hemen kuzeyinde, Seul bölgesinden 100 kilometreden daha kısa bir mesafede roketatarlar da dahil olmak üzere tahmini 10 bin topçu silahına sahip.

Güney Kore'nin yeni sistemi, önleyici füzeler kullanarak başkentindeki tesislerin yanı sıra önemli askeri ve güvenlik altyapısını potansiyel bir Kuzey Kore bombardımanından koruyacak.

Ancak Güney Kore'nin topçu önleme sisteminin İsrail sisteminden çok daha yetenekli olması gerekecek.

Haziran ayında Savunma Tedarik Programı İdaresi (DAPA) Sözcüsü Albay Suh Yong-Won, “Demir Kubbe, Hamas gibi militan gruplar ve düzensiz kuvvetler tarafından ara sıra ateşlenen roketlere yanıt veriyor. Sistemin bazı kısımları benzerlikler taşıyacak, ancak inşa edeceğimiz şey, mevcut güvenlik durumu göz önüne alındığında daha yüksek düzeyde teknoloji gerektiren Kuzey Kore'nin uzun menzilli topçu parçalarını engellemek için tasarlandı" dedi.

Bu nedenle, Güney Kore sisteminin İsrail sisteminden çok daha pahalıya mal olması bekleniyor.