Pekin, Doğu Çin Denizi hesaplaşmasına hazırlanıyor

Geçtiğimiz mart ayının son günlerinde Japon Deniz Kuvvetlerine ait bir destroyer, Doğu Çin Denizi’nde Çinli bir balıkçı teknesiyle çarpıştı. Çapışmaya dair ayrıntılar karanlıkta kaldı ama çarpışma Tayvan sahil güvenlik gemisi ve bir balıkçı teknesi arasındaki çarpışmaya benzer nitelikteydi. Pekin, Güney Çin Denizi’nde farklı güç gruplarından faydalanıyor mu? Çin’in bölge için stratejisi nedir?

Güney Çin Denizi’nde gerçekleşen kazanın gerçekten de kazara meydana gelmiş olması muhtemeldir. Zira çalışma Asya’nın en kalabalık sularında ve gece karanlığında gerçekleşti. Ayrıca hiçbir yüksek teknoloji insan hatasını tamamen engelleyemez. Belki de Japon gemi tayfası ve Çin mürettebatı gecenin bir saatinde gaf yapıp kedere büründüler ve bu da kaçınılmaz çarpışmaya neden oldu. Bu yorum Güney Çin Denizi’ndeki hakimiyet mücadelesinin görmezden gelerek yapılacak en iyimser yorum olur.

Çin Komünist Partisi (CCP) söz konusu olduğunda iyimserlik bir kenara bırakılmalı. Bunun pek çok nedeni var. Fakat en önemli olanı ve Güney Çin Denizi’ndeki kazalarda etkili olduğu düşünülen milis yapılanması. Pekin yönetimi son on yıldan uzun bir süredir Çin balıkçı filosuna gönüllü milisleri tayfa olarak dahil ediyor. Pekin’in söz konusu girişimi yani

’ndeki Çinli denizciler arasındaki mürettebat görünümlü milisleri, Kurtuluş Ordusu Deniz Kuvvetleri’nin yerel güçleri haline gelmiş durumda.

 

1974 yılında Çin deniz kuvvetlerinin Güney Vietnam’ın Paracel Adaları’ndaki varlıklarını kısa ama kanlı bir deniz savaşında yenmesi milislerin cesaretini ortaya çıkardı. Pekin’in Güney Çin Denizi üzerinde egemenlik ilan ettiği günden beri sahil güvenlik tarafından desteklenen milis tekneleri, bölgede demirbaş olmuş durumda. Güney Çin Denizi üzerinde kayıtsız ve şartsız olarak egemenliğini ilan eden Çin, komşu ülkelerin uluslararası anlaşmalardan doğan haklarını hiçe sayarak hamleler gerçekleştiriyor. Pekin’in bu girişimlerine yerel güçlerden karşı atak gelirse devreye milis tekneleri girecek ve PLA (Çin Halk Kurtuluş Ordusu) geri plandan destek sağlayacak.

JAPONYA GÜNEY ÇİN DENİZİ’NDE PEKİN İLE BİRLİKTE HAREKET ETMELİ

PLA komutanları, Japonya’nın Çin’in askeri varlığını tanıması gerektiğini ve bölgede Pekin ile hareket etmesi gerektiğini dile getiriyor. Komutanların böyle düşünmesinin başlıca nedeni bölgede Çin’in askeri varlığının Japonya’dan daha fazla olmasıdır. Zira komutanlar bölgedeki Çin askeri varlığının bir kurşun dahi atmadan kontrolü sağlayabileceğini düşünüyor. Öte yandan Çin, tüm askeri varlığını da bölgeye konuşlandırmak istemiyor. Az sayıda filo ile fazla çıkar sağlamayı planlayan Pekin, bölgedeki milis gemilerine de güveniyor.

Sun Tzu

 

Söz konusu yaklaşım Çin’in stratejik gelenekleri için de geçerli. Klasik Çinli stratejisit Sun Tzu, generalleri manevra ve aldatma yoluyla düşmanı “gerginlik altında tutmak ve yıpratmak” için milis birlikleri kullanmaları konusunda uyarıyor. Zira stratejist Sun, düşmanın milis kuvvetlerle yorulmasını ve bitap düştüğünde de son darbenin vurulmasını öngörüyor. Dolayısıyla Çin’in Güney Çin Denizi’ndeki milis kuvvetler başat rolde.

GÜNEY ÇİN DENİZİ’NDE ALDATMA TEKNİĞİ

Bu yaklaşım savaşta bir aldatma tekniği olarak öne çıkıyor. PLA askeri kültürüne düşünceleri sonra derece kazınmış ve Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucu lideri olan Mao Zedong, savaşta çok fazla aldatmaya başvurmanın da önüne geçilmesi gerektiğini dile getiriyor. Mao, komutanlara “normal” ve “olağanüstü” güçlerden faydalanmaları gerektiklerini öğütlüyor. Mao, bu düşüncesinde Sun Tzu’dan esinlendi.

Mao Zedong

 

Aldatma teorisinin büyük ustası Barton Whaley, ÇHC’nin Doğu Çin Denizi stratejisinin Japonya için oluşturduğu tehlikeleri gözler önüne seriyor. Whaley’e göre her aldatma operasyonu sadece iki temelden oluşur; gösterme ve gizleme. Gizlemede gerçeklikler saklanırken, göstermede ise düşmana tamamen yanlış ve farklı bir şey gösterilir. Eğer ki, strateji başarılı olursa düşmanın zihninde gerçeğin yerine farklı bir imaj belirir. Dolayısıyla taktiksel, operasyonel veya stratejik avantaj tahakkuk eder.

Sonuç olarak Sun Tzu ve Mao Zedong’un düşüncelerinden esinlenen PLA komutanları, Güney Çin Denizi’nde gönüllü misil kuvvetler bulundurarak, güçlerini konsolide ediyorlar. Hem böylelikle PLA direkt olarak duruma müdahil olmadan, milisler üzerinden kontrolü sağlıyorlar. Son zamanlarda bölge üzerinde giderek gücünü artıran Çin, söz konusu milislere ve sivil gemilere ücret karşılığında insansız deniz altı avcılığını teklif ediyor. Bu kapsamda ağlarına insansız deniz altı takılan balıkçılar ve milisler bunun karşılığında Pekin yönetiminden ücret alıyorlar.