ABD denizaltısı Güney Çin Denizi'nde bilinmeyen bir nesneye çarptı

ABD'li yetkililer, Güney Çin Denizi'nde bir nükleer denizaltının bilinmeyen bir nesneye çarptığını duyurdu.

Batısından Malakka Boğazı, doğusunda ise Tayvan Boğazı ile çizelen ve Çin'in güneyinde yer alan kapalı bölgeye Güney Çin Denizi adı veriliyor. 

2020 yılının başından bu yana küresel güçlerin mücadele alanlarından en önemlisi olarak sık sık gündeme gelen Güney Çin Denizi'nde gövde gösterileri de devam ediyor. 

AUKUS anlaşmasının ardından askeri operasyonlarla da basına yansıyan bölgede bir kaza meydana geldi. 

ABD'li yetkililer tarafından yapılan açıklamaya göre, USS Connecticut  isimli ABD nükleer denizaltı bilinmeyen nesneye çarptı.

Denizaltının Güney Çin Denizi'nde suya giriş yaptığı sırada meydana gelen kazada 11 denizci yaralandı. Yetkililer, denizaltındaki mürettabatın hafif yaralarla kazayı atlattığını belirtti. 

ABD'li yetkililer, denizaltının çarptığını nesnenin henüz belirlenemedeğini belirterek, aracın işler durumda olduğunu ve Guam adasına doğru ilerlediğini vurguladı.

Kazaya ilişkin açıklama yapan bir ordu sözcüsü "Nükleer enerji üretim kısmı hasar görmedi ve denizaltı tüm işlevlerini sürdürebiliyor. Hasarın boyutu değerlendiriliyor. ABD Donanması'ndan yardım talep etmeye gerek olacak bir durum yaşanmadı" dedi.