Güney Afrika'yı fırtına vurdu: 70'den fazla kişi hayatını kaybetti

Güney Afrika, Tropikal Fırtına sonrası meydana gelen sel ile mücadele ediyor. 70'den fazla kişinin hayatını kaybettiğini bildiren yetkililer, binlerce insanın da selden etkilendiğini vurguladı.

Güney Afrika genelinde etkili olan Tropikal Fırtına, Mozambik, Malavi ve Madagaskar'da onlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. 

Fırtına sonrası meydana gelen sel evlerin yıkılmasına neden olurken elektrik hatları devrildi, 10 binden fazla evin etkilendiği şiddetli fırtına nedeniyle okullar ve hastaneler de yıkıldı. 

Madagaskar'da en az 48 kişinin hayatını kaybettiği ve 130 bin kişinin evlerinden barakalara kaçmak zorunda kaldığı bildirildi. 

Mozambik'te 18 kişi hayatını kaybederken 20 bin kişinin de selden etkilendiği tahmin ediliyor. Malavi'de sel nedeniyle 11 kişi hayatını kaybetti. Ülke genelinde elektrik kesintileri yaşanırken bazı mahalleler de 'afet bölgesi' ilan edildi. 

Fırtına ile birlikte şiddetli yağışın da görüldüğü Güney Afrika'da bazı bölgelerde sel etkisi devam ediyor. 

BBC'de yer alan habere göre, yaşanan felaketin ardından açıklama yapan Mozambik Başbakanı Carlos Agostinho do Rosário, fırtına ile meydana gelen selin durduralamayacak kadar büyük olmasına dikkat çekerek, "İklim değişikliğine fazla katkı sağlamayan bir ülkeyiz ama yine de iklim değişikliğinin etkisinden en çok zarar gören ülkelerden biriyiz” dedi.

Başbakan Carlos Agostinho do Rosário'nun yardım çağrısının ardından UNICEF, 45 binden fazla kişiye insani yardım ulaştırabilmek amacıyla ülkeye personel yerleştirdiğini duyurdu.