Güney Afrika’da yeni 'kuş gribi' tehlikesi

Koronavirüs pandemisiyle mücadelesini sürdüren Güney Afrika ülkeleri, yeni bir salgın tehdidiyle karşı karşıya. 2017'de Güney Afrika'da milyonlarca kuşun itlaf edilmesine neden olan 'kuş gribi' salgını yeniden ortaya çıktı.

Çin’in Wuhan kentinden yayılarak tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs (Covid-19)  ile mücadele sürdürürken, Güney Afrika ülkeleri yeni bir salgınla sarsıldı. Güney Afrika'da daha öncede görülen kuş gribi salgını yeniden ortaya çıktı.  

Uluslararası basında yer alan haberlere göre, Güney Afrika Kümes Hayvancılığı Derneğinin bir tavuk çiftliğindeki 300 canlı kuş gribinden öldü. Bu gelişmeden haberdar olan komşu ülkeler ise acil olarak alarma geçti.

Güney Afrika'dan tavuk, yumurta ve kuş tüyü gibi ürünler ithal eden Botsvana, Namibya ve Mozambik, kümes hayvancılığı ürünlerinin ithalatına yasak getirdi.

Salgının ortaya çıktığı Ekurhuleni şehrindeki çiftlik ise karantinaya alındı. Güney Afrika'da 2017 yılında da benzer bir salgın ortaya çıkmış, milyonlarca kuş itlaf edilmişti.