Güney Afrika'da çözülemeyen Covid-19 gizemi

Tüm dünyayı etkileyen Covid-19 pandemisi can almaya devam ediyor. Özellikle yeni bir Covid-19 mutasyonuyla mücadele eden Güney Afrika'da yaşanan gelişmeler bilim insanlarını şaşırttı. Salgının bilançosunun oldukça ağır olduğu ülkede, ani ölüm ve vaka artışlarında birden bire ciddi bir düşüş yaşandı.

Artan Covid-19 artışı ve her üç kişiden birinin pozitif çıkması dolayısıyla Güney Afrika’da doktorlar ve epimediyologlar ülke çapında bu yıl için en kötü ihtimallere hazırlanıyordu. Fakat beklenmedik bir şekilde vaka sayıları düşmeye başladı.

KISITLAMALARIN ÇOĞU AZALTILMIŞ DURUMDA

Ocak ayından bu yana, Güney Afrika'da belirlenen Covid-19 enfeksiyonları, büyük ölçekli bir aşılama yapılmamasına rağmen günde yaklaşık 22 binden aniden bine düştü. Hükümet, 60 milyonluk ülke için kalan kısıtlamaların çoğunu kaldırdı.

Vakalardaki bu düşüşlerin nedeniyse henüz bilinmiyor. Diğer ülkelerde bulunduğu gibi epidemiyologlar ve virologlar, bu salgının Güney Afrika’nın neden başka yerlerde belirlenmiş kalıplardan farklı olduğuyla ilgili farklı görüşleri bir araya getiriyor.

ASIL NEDEN BAĞIŞIKLIĞIN OLUŞMASI

Güney Afrika Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü veya NICD'de kıdemli bir tıbbi epidemiyolog olan Harry Moultrie, “Enfeksiyonların neden düşmeye başladığı konusunda kesin bilgiye sahip olduğunu söyleyen herkes yalan söylüyor. Sağlıkla ilgili çok fazla belirsizlikler var” dedi.

NEDEN HENÜZ BİLİNMİYOR

Diğer bazı ülkelerde olduğu gibi Güney Afrika'da da karmaşık olan durum araştırmacıların virüs nedeniyle hayatını kaybeden sayısını tam olarak bilemiyor. Sınırlı test kapasitesi ve enfeksiyonlar nedeniyle, Covid-19'dan kaç kişinin kurtulduğuna ve virüse karşı bağışıklık kazandığına dair kesin bir veri de bulunmuyor.

KARANTİNA VE AŞI ETKİSİ DE YOK

Avrupa’da geçen yaz yaşanan düşüşe rağmen Güney Afrika’daki enfeksiyon düşüşü, hükümetin katı kısıtlama karantina uygulamasıyla dahi verimli olmamıştı. Hatta kısıtlamaların çoğu vaka sayılarındaki artış ile gelmişti. Sadece Noel ve yılbaşında kapalı yemek izni verildi. Bunun dışında popüler plajlar kapatıldı, gece sokağa çıkma yasağı sıkılaştırıldı, sosyal organizasyon ve toplantılar yasaklandı.