Güneş'in aktivitesindeki ani artış dünyayı nasıl etkileyecek?

Rus bilim insanları, Güneş'in aktivitesinde ciddi bir artış kaydettiklerini açıkladı. Araştırmacılar dünyanın 3 günlüğüne jeomanyetik fırtınaya teslim olabileceği tahmininde bulundu.

Rusya Bilimler Akademisi Fizik Enstitüsü Güneşin X-ışını Astronomisi Laboratuvarı'nda çalışmalar yürüten bilim insanları, Güneş’in aktivitesinde ani bir artış kaydetti.

Laboratuvar’dan yapılan açıklamada, “Son birkaç gündür Güneş’te, belirgin ve bazı değerlendirmelere göre son yılların en büyük aktivite artışı kaydedildi" ifadelerine yer verildi. 

Ayrıca Güneş'in yüzeyinde, 22 ve 23 Mayıs tarihlerinde 17 patlamanın meydana geldiği belirtilen açıklamada, bazı patlamaların uzaya güneş maddesi püskürmesine yol açtığı kaydedildi.

Bilim insanlarının hesaplamalarına göre, püskürtülen Güneş maddesinin dünya ile ilk teması bugün (25 Mayıs) saat 22:00 gibi meydana gelecek.

Bu püskürtme, jeomanyetik aktiviteye yol açacak. Püskürtmenin en yoğun kütlesi ise yarın (26 Mayıs) saat 04:00’da dünyaya ulaşmış olacak.

Bu sıralarda, süreleri 3 ilâ 6 saat arasında olan ilk jeomanyetik fırtınalar tahmin ediliyor. Fırtınalı durumun 27 Mayıs günü sonuna kadar devam edebileceği kaydedildi.