Güneş panelli yol devrimi

Son yıllarda bir hayli ilerleyen teknolojik gelişmelerle birlikte, güneş panelli yol projeleride hayatımıza girmeye başladı. Gelişmiş ülkelerin bir bir hayata geçirmeye başladığı, güneş panelli yollar, beklentilerin oldukça gerisinde kaldı.

Güneş panelli yol devrimi

Son yıllarda bir hayli ilerleyen teknolojik gelişmelerle birlikte, güneş panelli yol projeleride hayatımıza girmeye başladı. Gelişmiş ülkelerin bir bir hayata geçirmeye başladığı, güneş panelli yollar beklentilerin oldukça gerisinde kaldı. Fransa’da büyük bir beğeni kazanan güneş panelli yol projesi, 2016 yılında trafiğe açıldığında şehrin büyük bir bölümüne yayılacağı düşünülerek oldukça heyecan uyarmıştı ancak beklenilen olmadı. Wattway adlandırılan bu proje ile yola 2 bin 800 adet güneş panelinin döşendi. Normandiya‘da yer alan ve 5 milyon dolara mal olan projenin hedefi ise güneş enerjisi ile daha yeşil bir çevre oluşturmaktı.

Güneş panelli yol beklentiyi karşılamadı

Söz konusu proje hayata geçtikten sonra birçok sorunla karşılaştı. Meydana gelen sorunların en başında araçların ağırlığı sebebiyle güneş panellerinin zarar görmesi yer alıyor. Yolun üstüne koruyucu bir tabaka yerleştiren Fransız inşaat firması bu sayede büyük kamyonların bile sorun olmayacağına dair güvence vermişti ancak beklendiği gibi olmadı ve koruyucu tabaka zamanla parçalandı. İkinci büyük sorun panellerin düşünülen miktarda elektrik üretmemesi oldu. Güneş panelli yol yılda yaklaşık 150.000 kWh elektrik üreteceği düşünülerekinşa edilmişti ancak 2018’de yolun ürettiği elektrik 80.000 kWh’den az oldu.

Kuzey Fransa'da yer alan Normandiya yıl genelinde oldukça güneş alan bir bölge olmasına rağmen, bu durum güneş panellerinin olumsuzluklardan etkilenmesini önlemek için yeterli olmadı. Güneş panelleri yola inşa edildiklerinde düz bir şekilde yerleştirildikleri için yüzde 100 verimle çalışamıyor. Ağaçlardan düşen yapraklar ve yoldan geçen araçlar güneş ışınlarını engelleyerek  panellerin verimliliğini daha da düşürüyor.

Çin’de de kullanılıyor

Güneş enerjisi alanında adından sıklıkla söz ettiren ve yaptığı yatırımlarla Dünya’da ilk sıralara yerleşen Çin’de ’’güneş enerjili otoyol’’ projesi ile yenilenebilir enerji alanında yaptığı yatırımları farklı bir alana taşımıştı. Çin’in Jinan kentinde inşa edilen güneş enerjili otoban, araçları kablosuz şarj etme potansiyeline sahip. Elde edilen bilgilere göre, iki kilometre uzunlukta olan yol üç farklı katmandan oluşuyor. En üst katman, asfalta benzeyen şeffaf betonlardan oluşuyor. Hemen altında güneş panelleri yer alıyor. Güneş panellerinin altında ise toprağın panellere zarar vermesini önlemek üzere izolasyon şeridi bulunuyor. Otobanın, orta büyüklükteki kamyonların geçebileceği kadar dayanıklı olduğu da belirtiliyor.

Jinan’da güneş panelleriyle inşa edilmiş olan yol, kış koşullarına da uygun olacak biçimde tasarlanmış. Otoyolda kar ve buzdan korunmak için ısıtma sistemi ve kablosuz olarak elektrikli araç şarj edebilen donanım bulunuyor. Aslında Çin’in üzerinde çalıştığı ilk güneş enerjili yol bu değil. Geçtiğimiz yıllarda Quilu Ulaştırma Geliştirme Grubu, Jinan şehrindeki ilk pilot güneş enerjili yolunu tamamladı. İlk projenin tamamlanması 10 ay sürdü ve 160 metrelik yola 790 metrekarelik güneş panelleri yerleştirildi.

Güneş enerjili yollara birçok ülke yatırım yapıyor

Güneş enerjili yollar konusunda birçok ülke farklı projeler geliştirmeye devam ediyor. 2014 yılında Hollanda, güneş enerjili bisiklet yolu ile güneş enerjili yol fikrini ilk deneyen ülkelerden biri. Ardından ise bilindiği üzere Fransa, Normandiya’daki Tourouvre-au-Perche’de güneş enerjili yol için kolları sıvamıştı. Günde ortalama 2 bin araca hizmet vermesi planlanan yol projesi beklentileri karşılamaya yetmedi. Bunun yanı sıra Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin Idaho eyaletinde bulunan Solar Roadways şirketi güneş enerjili yol teknolojisini test etmek üzere ABD hükümetinden birkaç kez fon aldı. Güneş enerjili teknolojilere yatırım arttıkça, bu teknolojiler hem daha verimli hale geliyor hem de daha uygun fiyatlara tedarik edilebiliyor.