Keşfedilen güneş lekesi iki günde 10 kat büyüdü

2020'de dünyanın en büyük güneş telekobu Inouye tarafından net biçimde fotoğraflanan ve büyüklüğünün dünya kadar olduğu belirtilen güneş lekesi iki günde 10 kat büyüdü.

Güneş yüzeyinde, dünyayı doprudan işaret eden bir lekenin iki gün içerisinde 10 kat büyüdüğü belirlendi. 

Haftanın ilk günlerinde neredeyse göze çarpmayacak boyutlarda olan lekenin hızla genişliyor olması araştırmacıları harekete geçirdi. Lekenin büyümeye devam etmesi halinde dünyayı da etkilebilecek patlama riskleri olduğuna vurgu yapıldı.

Şimdiye kadar ufak patlamalar gözlemlenen ve AR3085 ismi verilen güneş lekesini yakından gözlemleyen uzmanlar, şimdilik endişelenecek bir şey olmadığına dikkat çekti. 

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, son olarak 21 Ağustos'ta AR3085'te gözlemlenen ufak patlamalar C sınıfı olarak kategorize edildi. C sınıfı en zayıf patlama türü olarak değerlendirilirken ABD Ulusal Okyanus ve Atmosfer İdaresi'ne göre yalnızca M ve X sınıfı patlamalar dünya için risk oluşturabilecek patlamaları içeriyor. 

Araştırmacılar 21 ve 22 Ağustos'ta güneş lekesinde anormal büyüme tespit edildiğini belirten uzmanlar, Spaceweather.com'da yayımlanan açıklamada, "İki gün önce AR3085 Güneş lekesi neredeyse yoktu. O zamandan beri en az 10 kat büyüyerek Dünya kadar geniş alana sahip bir çift Güneş lekesi grubuna dönüştü" ifadelerini kullandı.