Altı muhalefet partisi 'Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem' için imza attı

Türkiye muhalefetinin altı partisinin bir araya gelerek oluşturduğu "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" mutakabat metni Ankara’daki Bilkent Otel’de liderler tarafından imzalandı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), İYİ Parti, DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Demokrat Parti ve Saadet Partisi liderleri "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" mutakabat metninin açıklanması için Ankara'daki Bilkent Otel'de bir araya geldi. 

Sakarya Salonu'nda gerçekleştirilen törenCHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ön sırada yan yana izledi. 

Son olarak 12 Şıbat'ta gerçekleştirilen toplantının ardından metnin netleştiği ve kısa sürede kamuoyu ile paylaşılacağını bildirilmişti. 

Akademisyenler, sivil toplum kuruluşları, siyasetçiler ve gazetecilerin yer aldığı toplantıda, "Yarının Türkiyesi İçin Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" sloganı dikkat çekti. 

Yasama, yürütme ve yargıya ilişkin detaylı bir yol haritasının açıklandığı "Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem" mutakabat metninin bölümleri, farklı siyasi partilerin genel başkan yardımcıları tarafından madde madde duyuruldu. 

Tüm maddelerin kamuoyu ile paylaşılmasının ardından liderler sahneye davet edilerek canlı imza töreni gerçekleştirildi.