Grup Yorum üyesi Helin Bölek, ölüm orucunun 288'inci gününde hayatını kaybetti

Grup Yorum üyesi Helin Bölek, ölüm orucunun 288'inci gününde İstanbul'da hayatını kaybetti. Bölek'in vefatı, Grup Yorum'un sosyal medya hesabından duyurdu. Helin Bölek kimdir? Helin Bölek nerede öldü? Ölüm orucu nedir? Helin Bölek neden ölüm orucundaydı?

Grup Yorum üyesi Helin Bölek, cezaevindeki üyelerinin tahliye edilmesi, haklarında çıkarılan yasaklama kararlarının kaldırılması ve konser yasaklarının sona erdirilmesi için başladığı ölüm orucunun 288'inci gününde hayatını kaybetti. 

Helin Bölek'in hayatını kaybettiği Grup Yorum'un sosyal medya hesabından duyurulurken, grubun diğer üyesi İbrahim Gökçek'in ölüm orucu devam ettiği bildirildi. 

Bölek ve Gökçek, 11 Mart'ta polis zoru ile Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırılmış, ancak tıbbı müdahaleye izin vermemeleri üzerine 'Direniş Evleri'ne geri getirilmişlerdi.

ÖLÜM ORUCU NEDİR?

Açlık gevinin bir ileri safhası olarak bilinen ölüm orucunda; sıvı, tuz ve şeker dahil hiç bir şeyin tüketilmez. Ölüm orucunda yalnızca su ve Wernicke Korsakof hastalığına karşı B1 vitamini alınır. Ölüm orucu, suçluluk duygusu yaratmak için uygulanan bir politik protestodur. 

HELİN BÖLEK KİMDİR?

Aslen Diyarbakırlı olan Grup Yorum üyesi Helin Böke, İstanbul Şişli'de ikamet ediyordu. Böke'nin ailesi ise Çanakkale'de ikamet ediyor. Helin Böke ve İbrahim Gökçek'in birlikte ölüm orucuna devam ettikleri eve 'Direniş Evi' deniyordu.

Helin Bölek, 288. Gün önce cezaevinde başlattığı açlık grevini müdahalelere rağmen dışarıda da devam ettiriyordu.

Nedeni ise bağlı bulunduğu grup üyelerinin terör örgütü suçlamasıyla yargılanıyor olmalarıydı. Grup Yorum üyeleri, terör örgütü bağlantıları nedeniyle yargılanıyor.