Grönland eriyor: Bir günde ABD'nin Florida eyaletini suyla kaplayacak kadar buzul eridi!

Dünyanın en büyük buzullarının bulunduğu Grönland’da, bir gün içinde rekor miktarda buzul eridiği tespit edildi. Eriyen buzulların miktarının, ABD'nin Florida eyaletini 5,1 cm suyla kaplayacak kadar fazla olduğu kaydedildi.

Küresel ısınma, dünyanın ekolojik dengesini bozmaya devam ediyor. Bilim insanları yaşanacak ilkim felaketlerini önlemenin yolunu arıyor ancak bu durum pek mümkün görünmüyor. 

Bilim insanları, son olarak dünyanın en büyük buzullarının bulunduğu Grönland’da, bir gün içinde rekor miktarda buzul erimesi yaşadığını kaydetti.

Önümüzdeki günlerde ciddi buz kayıplarının yaşanacağını belirten araştırmacılar, Grönland'da geride bıraktığımız çarşamba günü eriyen buz miktarının 22 gigaton olduğunu açıkladı. Bunun 12 gigatonu okyanusa aktı ve 10 gigatonluk kısmı yeniden donabileceği yerlerde kaldı.

DENİZ SEVİYESİ YÜKSELİYOR

Bilim insanları, bu miktarın Amerika Birleşik Devletleri’nin (ABD) Florida eyaletini 5,1 cm suyla kaplayacak kadar büyük olduğunu açıkladı. 

Ayrıca bu miktar, Grönland için 1950'den bu yana tek bir günde yaşanan üçüncü en büyük buz kaybı olarak kayıtlara geçti. Diğer iki rekor yine son on yıl içinde, 2012 ve 2019'da gerçekleşmişti.

Bilim insanları, Grönland buz tabakasındaki erimenin Antarktika'dan sonra Dünya'nın en büyük ikinci buz tabakası erimesi olduğunu dile getiriyorlar. Bu durumun son on yılda görülen küresel deniz seviyesindeki artışın yaklaşık yüzde 25'ine neden olduğunu tahmin ediliyor.

Avrupa Birliği de Grönland üzerindeki hava sıcaklıklarının "endişe verici" olduğunu kaydederek adanın doğusundaki Constable Pynt'teki sıcaklıkların 23,2 santigrat dereceye ulaştığını açıkladı.