Koronavirüs grip aşısının tarihini değiştirdi

Türkiye’de de her yıl Eylül ayı başında satışa sunulan grip aşıları bu yıl geçikti. Gecikmenin nedeni Dünya Sağlık Örgütü’nün bu yılki aşı içeriğinde yer almak üzere önerdiği yeni virüs tipi.

Aşının içindeki H3N2 virüs suşu yeterli oranda üretilemedi. Bu yüzden de gecikmeler gözleniyor. Üretici firmalar aşının 3 haftalık bir gecikmeyle de olsa parti parti satışa sunulmaya başladığını belirtiyor.

Grip, influenza denilen virüsün, solunum yoluyla insan vücuduna girerek özellikle sonbahar sonu, kış ve ilkbahar başında salgınlara neden olduğu bir infeksiyon hastalığı.

Toplumun yüzde 1’ini etkileyen grip enfeksiyonuna karşı kişisel korunma önerileri dışında alınabilecek tek bir önlem var. O da aşılanma.

Bu yıl kuş gribi tehlikesine karşı da aşılanmanın önemi daha fazla vurgulansa da önemli bir sorun var. O da grip aşısının gecikmesi.

Avrupa Aşı Üreticileri Birliği üyesi firmalara göre grip aşısı içeriğinde yer alan virüs tiplerinden birinin yeterli oranda ürememesi nedeniyle gecikme yaşanıyor.

Avrupa Birliği ruhsatlandırma otoriteleri, aşıdaki H3N2 virüs suşu üretimi için aynı yapıda yeni bir virüs tipi kullandı.

Bu virüs tipi, aşı üretiminde verimli olsa da üretim süresinin uzaması nedeniyle talep edilen miktarda aşının üretiminin karşılanamayacağı tahmin ediliyor.

Türkiye’de aşı firmaları ise 3 haftalık bir gecikmeyle olsa da grip aşılarının ilk aşamada parti parti eczanelere ulaştırılmaya başlandığını belirtiyor.

Grip aşısı kronik sağlık sorunları olanlarla 65 yaş üstündeki kişilere öneriliyor. 65 yaş üstündeki SSK, Bağkur, Emekli Sandığı ve yeşil kartlılar ücretsiz aşı yaptırabiliyor.