GPS yoksa da konum bulmak mümkün !

Bağlı cihazlar artık gürültülü, GPS tarafından engellenmiş alanlarda bile konum bilgilerini paylaşabilir. MIT araştırmacıları tarafından geliştirilen bu yeni bir sistem; akıllı cihaz ağlarının, GPS'in genellikle başarısız olduğu ortamlarda konumlarını bulmak için işbirliği yapmalarına yardımcı olmaktadır.

GPS NASIL KONUM TESPİTİ YAPIYOR ? 

Akıllı ceplerin önemli özelliklerinden bir tanesi de bulunduğunuz konumu bilmeleri. Konum bilgisi, oyunlar, sosyal ağlar, haritalar gibi birçok uygulamada kullanılıyor. Ancak uygulama sayınız arttıkça hangi uygulamaların konumunuzu öğrenme iznine sahip olduğunu takip etmeniz zorlaşıyor ve bu durum, bir gizlilik riski ortaya çıkarıyor. Dünya üzerinde mobil aygıtların daha doğrusu GPS özelliğine sahip cihazların yerini tespit için kullanılan 10 yöntem mevcuttur. 

113

Bu GPS çeşitleri ise sırasıyla: GPS, Assisted GPS, Sentetik GPS, Cell ID, Wi-Fi, Sensörler, Barometre, Ultrasonik, Bluetooth istasyonları, Karasal vericilerdir. Hepsinin çalışma mantısı prensip olarak aynı olsa da kimisi ivme ölçerek (sensörler ve barometre gibi) kimisi de dalga boyları ile yer tespiti yapmayı mümkün kılar (bluetooth gibi). 

213

Bugün, nesnelerin interneti (IOT) kavramı oldukça iyi bilinmektedir: Dünyadaki milyarlarca birbirine bağlı sensör (gündelik nesnelere, ekipmanlara ve araçlara yerleştirilmiş veya insanlar ya da hayvanlar tarafından giyilen) çeşitli uygulamalar için veri toplar ve paylaşır. Ortaya çıkan konsept; “şeylerin yerelleştirilmesi”, (localization of things) bu cihazların konumlarını algılayıp, paylaşmalarını sağlar. Bu yetenek; tedarik zinciri izleme, özerk navigasyon, çok bağlantılı akıllı şehirler ve hatta dünyanın gerçek zamanlı bir “canlı haritası” oluşturulmasında yardımcı olabilir. Uzmanlar, “yerel şeylerin” pazarının 2027 yılına kadar 128 milyar dolara çıkacağını öngörüyor. 

Kavram; Hassas yerelleştirme tekniklerine dayanır. Geleneksel yöntemler; birbirlerine göre mesafelerini ve konumlarını belirlemek için cihazlar arasında paylaşılan GPS uydularını veya kablosuz sinyalleri kullanır. Ancak yansıtıcı yüzeyler, engeller veya iç binalar gibi yeraltı tünellerinde veya yüksek binaların bir sokağın her iki tarafını çevrelediği “kentsel kanyonlar” gibi diğer engelleyici sinyalleri olan yerlerde, büyük ölçüde şimdilik yetersiz kaldığı bilinmektedir.

413