Google'ın Yeşil Işık Projesi dünya çapındaki şehirlerde trafikle mücadelede kullanılıyor

Google, trafik lambaları için tasarladığı ve dünyanın dört bir yanında kullandığı bir yapay zeka (YZ) projesiyle şehirlerde trafiği ve emisyonları azaltmayı hedefliyor.

Teknoloji devi Google“Project Green Light” (Yeşil Işık Projesi) olarak adlandırılan yapay zeka projesiyle dünyanın dört bir yanındaki trafik ışıklarını optimize etmek için şirketin geniş harita veri tabanını ve yapay zekasını kullanıyor.

Sistem tarafından önerilen değişiklikler, şehir mühendislerinin değerlendirmesi sonrası uygunluklarına göre gerçekleştiriliyor.

Google'dan Juliet Rothenberg CBS News'e verdiği demeçte, "Buradan oraya birkaç saniye kaydırınca oluşan değişimin büyük bir etkisi olabilir" ifadelerini kullandı.

Projenin uygulamaya konduğu Seattle kentinin Ulaştırma Bakanlığı'ndan Laura Wojcicki de CBS’e verdiği röportajda, "Dur-kalk trafiğinin bir kısmını azaltmaya yardımcı olması için günün belirli bir saatinde kuzey-güney caddesinden doğu-batı caddesine dört saniye kaydırdığımız bir vaka oldu" şeklinde konuştu.

Wojcicki, Google'ın sisteminden gelen bir önerinin yaklaşık beş dakika içinde uygulamaya konulabileceğini söyledi.

Program, dünya çapında Manchester, Kolkata, Hamburg, Rio de Janeiro gibi 13 şehirde 70 kavşakta test ediliyor.

Google, projenin ayda 30 milyon aracın emisyonlarının azaltılmasını ve yakıt tasarrufu yapmasını sağladığını belirtti.

Google’a göre proje, dur-kalk trafiğini yüzde 30 oranında, bu trafikten doğan emisyonları da yüzde 10 oranında azaltma potansiteli taşıyor.