Google Play Store kullanıcılarına 700 milyon dolar ödeyecek

ABD'de bir antitröst (Amerika Birleşik Devletleri'nde rekabeti düzenleyen yasa) anlaşması kapsamında Google, 700 milyon dolarlık bir ödeme yapmayı ve Play uygulama mağazasında daha fazla rekabete izin vermeyi kabul etti.

San Francisco federal mahkemesinde duyurulan anlaşma şartlarına göre, Alphabet'in sahibi olduğu Google; tüketiciler için bir uzlaşma fonuna 630 milyon dolar ve eyaletler tarafından kullanılacak bir fona 70 milyon dolar ödeyecek.

Anlaşma, Google'ın Android cihazlarda uygulamaların dağıtımına yönelik yasa dışı kısıtlamalar ve uygulama içi işlemler için gereksiz ücretlerle suçlandığı bir dönemde geldi.

Google, suçlamaları kabul etmiyor. Söz konusu anlaşma, uygun tüketicilere en az 2 ABD doları öngörüyor ve 16 Ağustos 2016 ile 30 Eylül 2023 tarihleri arasında Google Play'deki harcamalara göre ek ödemelerin yapılabileceği bir düzenleme içeriyor.

Anlaşmada, 50 eyaletin tamamı, Columbia Bölgesi, Porto Riko ve Virgin Adaları'nın da katılımıyla gerçekleşti.

Google, Android'in seçimi ve esnekliği üzerine inşa edildiğini, güçlü güvenlik korumalarını sürdürdüğünü ve diğer işletim sistemleriyle rekabet etme yeteneğini koruduğunu savunuyor.

Geçen hafta Kaliforniya federal jürisi, Epic Games ile ilgili davada Google'ın rekabet kurallarına aykırı davrandığı konusunda karar vermişti.

Google, hükümet işleri ve kamu politikasından sorumlu başkan yardımcısı Wilson White aracılığıyla, anlaşmanın Android ekosistemine yönelik yatırımları sürdürmeyi amaçladığını açıkladı.