Google Kanada'da akıllı kent kuruyor

Google'nin Kanada'da akıllı kent kurmak için yapmış olduğu başvuru kabul edildi. Google'nin ’Sidewalk Labs’’ şirketi Kanada'nın Toronto şehrinde 0,05 kilometrekarede akıllı bir kent inşa edecek.

Google'ın sahibi olan Alphabet şirketinin altında faaliyette bulunan ‘’Sidewalk Labs’’, Kanada'nın Toronto şehrinin kullanılmayan bir bölümüne akıllı bir kent kurmak için çalışmalar yürütüyor. Şirketin bu girişim talebi kabul edilmiş durumda ancak şirket, hedeflediğinden daha küçük bir alanda bu şehri kurabilecek. Bölgenin gelişiminden sorumlu olan Waterfront Toronto grubu, geçtiğimiz günlerde oy birliğiyle şirkete gereken izinlerden bazılarını verdi. Sidewalk Labs mahalleyi 0,7 kilometrekarelik bir alana kurmak isterken verilen izin 0,05 kilometrekareyi kapsadı.

Sidewalk Labs; Kaldırım Labs, Alphabet Inc.'in bir inovasyon kuruluşudur. Amacı, teknolojik çözümler ile kentsel altyapının iyileştirilmesi ve yaşam maliyeti, verimli ulaşım ve enerji kullanımı gibi konuların üstesinden gelmektir. 

Proje kapsamında kentin birçok bölgesine yerleştirilecek sensörler var. Yetkililer şirketin yerleştireceği sensörlerden toplanacak verilere sahip olamayacağını, bu verilerin kamuya açık olması gerektiğini kararlaştırdı. Proje bu aşamadan sonra halka danışılacak ve Mart 2020'de nihai karar verilecek. Konuyla ilgili açıklama yapan Sidewalks Labs "Waterfront Toronto ile kritik konularda anlaştığımız için mutluyuz. Toronto'da kapsayıcı bir mahalle kurmak, insanların işe gitme süresini azaltmak, evleri daha ucuz kılmak, yeni işler yaratmak ve daha sağlıklı bir gezegen için yeni standartlar oluşturmak istiyoruz" ifadelerini kullandı.

Waterfront Toronto'nun yönetiminde bulunan Stephen Diamond ise konuya ilişkin yaptığı açıklamada, ‘’Bu nihai bir anlaşma deği, hala yapılması planlanan çok fazla iş var. Yönetim kurulumuz sürece devam etme yönünde karar vermiş olsa da süreç tamamlanmadı’’ dedi.

Kime faydası olacak?

Sidewalk Labs 2017'de bölgeyi dönüştürme ihalesini aldıktan sonra ofis, mağaza ve evleri radikal bir şekilde bir araya getiren bir öneriyle ortaya çıktı. Trafik ve atık yönetimi gibi konularda da yüksek teknolojili çözümler önerdi fakat şirketin Waterfront Toronto ile anlaşma sürecinin şeffaflığı sorgulandı. Şirketin amacının 0,7 kilometrekarelik alanında ötesine geçerek çok daha büyük bir bölgede inşaat yapmak olduğu anlaşıldı.

Uzmanlar planlar hakkında ikiye bölündü, konuya ilişkin birçok görüş ayrılığı mevcut. Bazı teknoloji uzmanları Shoshana Zuboff bu planın "gözetim kapitalizmi" olduğunu söylerken şehir plancısı uzmanlar ise, bu sayede Toronto'da geniş start up şirketleri kurulabileceğini ve Toronto'nun küresel kentlerle rekabet gücünün artabileceğini savunuyor.