Çin, Google’a soruşturma başlatacak

Reuters’ın Pekin’den aktardığı detaylara göre Çin hükümeti, Google’ın çatı şirketi Alphabet’e büyük bir “antitröst” soruşturması başlatmak üzere. Çin’in çıkış noktası ise Aralık 2019’da Türkiye’de Rekabet Kurumu’nun Google’a karşı başlattığı soruşturma ile aynı olduğu ortaya çıktı…

Android üzerinden rakipleri bastırarak haksız rekabete neden olmak. Ancak Çin’in eli davada çok daha güçlü. Alphabet Inc, yani Google’ın en büyük parçalarından birisi olduğu ABD merkezli teknoloji devinin başı, uzun süredir rekabet davaları ile dertte. Dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi Android ile "haksız rekabet" koşulları yarattığı, telefon üreticileri üzerinde baskı kurduğu iddiaları bütün bu davaların temelini oluşturuyor.

Şirketin Android yüklü cihazlarda Gmail, YouTube, Play Store gibi kendi uygulamalarını önyüklü olarak sunması nedeniyle tüketiciği seçeneksiz bıraktığı, diğer şirketlerin de bu durumdan negatif etkilendiği düşünülüyor. 2018'de Avrupa'da haksız rekabet nedeni ile 5,1 milyar dolarlık cezaya çarptırılan Google, Aralık 2019’da Türkiye’de benzer bir süreci yaşamıştı. Hatta Google, Türkiye'de de aynı nedenle günlük ceza yemeye başlamış, Rekabet Kurumu da Şubat ayında 98 milyon TL ceza uygulamıştı. Şimdi benzer, ancak çok daha büyük çaplı bir soruşturma Çin’de başlıyor.

Reuters’a göre akıbeti Ekim ayında kesinleşecek soruşturmanın en büyük etmeni ABD ve Çin ilişkileri olacak. Hatırlarsanız iki ülke arasında uzun zamandır süregelen ticari savaşlar, teknoloji dünyasına da sıçramış ve ABD, Huawei ürün ve hizmetlerini, 5G teknolojilerini ülke çapında kullanmamaya karar vermişti. Google soruşturması ile birlikte şimdi de Çin’in benzer bir hamleye hazırlandığı söylenebilir.