Google'dan Hindistan'ın dijitalleşmesine 1 milyar dolarlık destek

Dünyanın en büyük teknoloji fimalarından Google, Hindistanlı Airtel ile ortaklığına 1 milyar dolarlık yatırım yapacak.

Google, bir milyardan fazla Hintli'nin akıllı telefonlara uygun fiyat ile ulaşmasını sağlamak, ve çalışma yaşamına destek olmak amacıyla bulut tabanlı bilgi işlem kullanımını hızlandırmak amacıyla ülkeye yatırım yapma kararı aldı. 

Hindistan'ın Airtel firması ile ortaklık kuran Google, bir milyar dolara kadar yatırım yapacağını duyurdu. Bir blog yazısında paylaşılan bilgiye göre, Hindistan'ın pandemi sürecinde dijital eğitim, ödemeler ve e-ticareti geliştirmek amacıyla yatırım kararı alan şirket, "Google for India Dijitalleşme Fonu"nun bir parçası olarak Airtel'in yüzde 1,28 hissesini satın almak için 700 milyon dolar ödeyecek.

Güney Asya'dan Afrika'ya kadar 17 ülkede 480 milyondan fazla müşterisi olan Airtel ile Google ayrıca 5G ve diğer standartlar için ortak yazılım geliştirmeyi planlıyor. 

Smart TV pazar segmentinde Android sisteminin hakim konumunu kötüye kullandığı iddiası ile Hindistan Rekabet Komisyonu tarafından yasal olarak soruşturulan Google'ın hizmetleri Hindistan'da 100 milyondan fazla kullanıcı erişiyor.