"Gölge CIA" Friedman'dan çarpıcı açıklama

Gölge CIA olarak bilinen ABD merkezli haber alma ajansının (CIA) kurucusu olarak bilinen George Friedman, Türkiye'nin şu anda farklı problemlerle mücadele ettiğini belirterek, "Türkiye'nin şu anda yaşamakta olduğu problemler bir zamanlar Amerika'nın yaşadığı problemin aynısı." dedi.

MÜSİAD tarafından iki yılda bir düzenlenen 'VİZYONER Zirvesi' 'Dijital Gelecek' temasıyla 27 Kasım 2019 tarihinde 3. kez kapılarını araladı.  Dünyadan önde gelen uzman, akademisyen ve iş adamlarının katılımlarıyla gerçekleşen zirvede, günümüzün teknolojik gelişmeleri ve teknolojinin iş ve sosyal hayatımıza yansımaları ele alındı.

Geopolitical Futures Kurucu Başkanı ve siyaset bilimci George Friedman zirve sırasında yaptığı konuşmada dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Friedman, 10 yıl önce çıkardığı bir kitapta Türkiye'nin dünyada büyük bir güç olacağına dikkat çektiğini belirtti. Açıklamaları dikkate alınmayan Friedman, Türkiye’deki değişimleri örneklerle gösterdi.

''Türkiye kendi müttefiğini seçiyor''

Friedman, "Bundan 10 yıl önce 'Türkiye, ABD ve Rusya ile aynı masada oturacak ve eşit söz hakkına sahip olacak' denilse buna katılmazdık. Türkiye o zamanlar önemli bir güce sahip değildi. 10 yıl sonra bugün farklı bir Türkiye ile karşı karşıyayız. Türkiye şimdi kendi sınırlarının güvenliğini sağlıyor. Türkiye kendi potansiyel müttefiklerini seçiyor. Türkiye, 10 yıl önce kendine güveni olmayan bir ülkeydi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye'nin kendine olan öz güvenini inşa etmeyi çalışıyor." şeklinde konuştu.

 Türkiye-ABD ortak iş birliği sinyali

George Friedman, Türkiye ile ABD ilişkilerinin günden güne iyiye gittiğini ifade ederek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD Başkanı Donald Trump'a "Suriye sınırından çekil" dediğini, bunun ardından ABD'nin sınırı terk ettiğini söyledi.

ABD’nin bu tutumunun Türk-Amerikan ilişkileri açısından çok önemli bir gelişme olduğunu vurgulayan Friedman, ABD'nin artık Orta Doğu'da bulunmak istemediğini bildirdi.

Friedman, ABD'nin dünyanın en büyük askeri gücü olduğunu kaydederek, şu ifadeleri kullandı:

"Çin, Güney Amerika'ya gelemez ancak Amerika dünyanın her yerine askerini gönderebilir. Ama bu gücünüze rağmen her yere gitmemeli, gideceğiniz yeri doğru seçmelisiniz. Bugün en büyük sorun Amerika'nın sürekli savaş halinde olamayacağı gerçeğidir. 18 yıldır Afganistan ve Irak'ta sürekli savaşıyor. Amerika artık bölgede yer almak istemiyor. Bizim beklentimiz, Türkiye gibi ülkelerin bölgede sorumluluğu almasıdır. Aksi takdirde bölge kaos halinde kalacak. Bu o ülkelerin tercihidir. F-35 ve S-400 gibi geçici sorunları bir kenara bırakırsak Türkiye ile ABD arasında uzun vadede pek çok alanda ortak iş birliği yapılabilir."

 ''Problemler Türkiye'yi güçlendirir''

Geopolitical Futures Kurucu Başkanı ve siyaset bilimci Friedman, Türkiye'nin şu anda farklı problemlerle mücadele ettiğini belirterek, "Türkiye'nin şu anda yaşamakta olduğu problemler bir zamanlar Amerika'nın yaşadığı problemin aynısı." dedi.

Friedman, bugün kullanılan birçok teknolojinin ilk olarak askeri ihtiyaçlardan doğduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

"Eğer Türkiye dijital bir güç olmak istiyorsa aynı zamanda politik ve askeri bir güç olmak zorunda. Bunlar olmadan güven ve emniyet olamaz. Birçok teknoloji, savunma teknolojilerinden doğdu. Kameralar uydular için geliştirildi. GPS özelliği Amerikan hava kuvvetleri tarafından yollarını bulmak için geliştirildi. Teknolojik gelişmeler askeri sistemlerden ilham alınarak yapılıyor."

 George Friedman kimdir?

2008 yılından itibaren Türk basınının gözde ismi olarak anılan George Friedman çarpıcı açıklamaları ve öngörüleriyle dikkat çekmeye devam eden bir siyasetçi.

Konuşmalarının birçoğunda Türkiye’nin dünya liderliğinden, hatta dünyayı yönetmesinden, ABD, Rusya, Ortadoğu, Kafkasya, Balkanlar’ı dize getirmesinden, yeni Osmanlı’dan, AB’yi terslemesi gerektiğinden, kimsenin Türkleri durduramayacağından bahsediyor. Peki kim bu George Friedman ve bütün bunları nasıl söylüyor?

1 Şubat 1949 Macaristan doğumlu olan George Friedman bir Yahudi. Amerikalıların “Holocaust survivor” dedikleri, Yahudi soykırımından kurtulmuş biri. Evli ve 4 çocuğa sahip. Friedman’ın ailesi önce Macaristan’dan Avusturya’ya kaçıyor, ardından da ABD’ye göç ediyor. Bundan sonra da Friedman’ın hikayesi başlıyor. Friedman bir çok konuda çalışıyor. Ekonomi, siyaset, ordu… Bunun yanı sıra  öngörüler/tahminler noktasında ilerliyor.

Yaklaşık 20 yılı bulan akademik geçmişe sahip siyaset bilimci SHAPE, ABD Harp Okulu, Milli Savunma Üniversitesi, meşhur RAND organizasyonlarında, milli güvenlik ve savunma dersleri veriyor.

Sovyetler Birliği çökene kadar ABD- Rusya ilişkilerini yakından izliyor. Soğuk Savaş’tan sonra ise Japonya’ya odaklanıyor ve ABD-Japonya arasında olası çatışma noktaları üzerine eğiliyor. 

George Friedman kendisini bir “Muhafazakar Cumhuriyetçi”! Olarak sınıflandırıyor.  Bir seri kitaba sahip. The Political Philosophy of the Frankfurt School (Frankfurt Okulu’nun Politik Felsefesi-1981), Coming War With Japan (1991-eşiyle birlikte), The Future of War (Savaşın Geleceği-1996, yine eşiyle birlikte), onu ünlü yapan çok satar America’s Secret War (Amerika’nın Gizli Savaşı-2004), ve Türkiye’de popüler yapan “The Next Hundred Years: A Forecast for the 21st Century”. (Gelecek 100 yıl: 21. Yüzyıl için bir tahmin-2009)