Havadan havaya füzeler envantere hazır

Son yıllar içerisinde Türkiye’nin savunma sanayisinde ki atılımları dışa bağımlılık konusunda minimum seviyelere indi. Savunma sanayi araştırmacıları ve üreticileri tarafından füzelerin nirvanası olarak adlandırılan havadan havaya füzelerinde Türkiye, F-16’larda kullanılabilecek şekilde yerli havadan havaya füze çalışmalarını sürdürüyor. Detaylar haberimizde…

Savunma Sanayii Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü /SAGE) geliştirdiği GÖKDOĞAN ve BOZDOĞAN hava-hava füzelerinin yerden balistik ilk atışları 2018 yılında Sinop’ta başarıyla gerçekleştirildi. Test kapsamında güdüm olmadan roket motorunun performansı ve görevi havada iptal etme özelliği denendi. Çalışmaları devam eden havadan-havaya füzelerimizde neredeyse son noktaya gelindi.

110

YABANCI FÜZELER ENVANTERDE SON MU BULACAK?

Sektöre yakın kaynakların “Türkiye, F-16 Block 50+ uçaklarından Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerini ateşleyebilme noktasında çok önemli mesafeler kat ettiğini dile getiren uzmanlar, AIM-9 Sidewinder ve AIM-120 AMRAAM kabiliyet ve kullanım olarak füzelerinin yerini alabileceğinin altını dikkatle çizdi.

210

Gökdoğan ve Bozdoğan füzelerinde yerden havaya test atışlarının tamamlandı. Fakat havadan havaya gerçek atış ve gerekli testler 401. Filoda devam etmekte. “401.Test filosunda daha düşük versiyon F-16 uçaklarında testler devam ediyor” bilgisini paylaşan Hakan Kılıç; Bu testler geliştirme sürecinin bir parçası. Tahminim en geç 2 yıl içinde her iki füzenin de testlerinin tamamlanması ve seri üretime geçilmesi hedefleniyor. Dedi. 

NEDEN 401. FİLO?

401. Filoda bulunan uçaklarımız her türlü hava şartı ve zengin çeşite sahip füzelerle test yapılabilmek üzere modernize edildi. Yani istenilen tüm füzeler uçaklara entegre edilebiliyor. F-16 F-16 Block 50+ uçaklarında ise çalışmalar devam ediyor. Envanterde bulunan en iyi savaş uçaklarında Gökdoğan ve Bozdoğan’ın kullanılabilecek olması çok önemli. Bu uçaklara milli hava füzeleri ya da mühimmatların eklenmesi için ABD’den izin alınması gerektiğini ifade eden savunma sanayi araştırmacıları sürecin bürokratik ve ticari olarak çözüme kavuşacağını düşünüyorlar. Çünkü milli hava-hava hava füzeleri tüm muharip filolarımızda kullanılmak üzere geliştirildiği yönünde.

410