Avrupa Komisyonu Başkanı açıklayacak: AB Çin'e meydan okumaya hazırlanıyor

Çin'in Bir Kuşak Bir Yol projesine alternatif olarak geliştirilen "Global Gateway"in Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen tarafından açıklanması bekleniyor.

Çin'in Asya ve Orta Doğu üzerinden Avrupa'ya uzanacak olan ve Rusya ayağının bir kısmı tamamlanan 'Bir Kuşak Bir Yol' projesi geçtiğimiz yıldan bu yana Avrupa ülkeleri tarafından gündeme alınmıştı. 

Çin'in projesini özellikle Afrika ülkelerinin iç kesimlerine doğru genişletmesinin ardından harekete geçen Avrupa, "Global Gateway" projesini açıklayacak.

Milyarlarca euroluk AB projesi iklim, ulaşım, dijital sistemler ve enerji gibi birden fazla alanda somut adımları içerecek.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen tarafından açıklanması beklenen proje için AB üyesi devletler, finans kurumları ve özel sektörden de destek isteyecek. 

Proje için hazırlanan 14 sayfalık raporu inceleyen uzmanlar, Avrupa'nın kendisini Çin'in stratejisine açıkca rakip görmesinin mümkün olamayacağını söylerken Komisyon projenin Çin'e karşı geliştirildiğini açıkca söylemekten kaçınıyor.