GKRY, Yunanistan ve israil "EastMed"i görüştü

3 ülkenin enerji bakanları İsrail’den çıkarılan doğal gazı, İtalya üzerinden Avrupa’ya ulaştıracak olan EastMed projesini görüşmek için bir araya geldi.

GKRY, Yunanistan ve israil "EastMed"i görüştü

İsrail, GKRY ve Yunanistan, Doğu Akdeniz gazının Avrupa’ya taşınması için planlanan doğal gaz boru hattı “EastMed” projesinin çalışmalarına devam ediyor.

DW Türkçe’den alınan bilgilere göre, Yunanistan Enerji Bakanı Kostas Hacidakis Çarşamba günü İsrailli mevkidaşı Juval Steinitz ve Güney Kıbrıslı mevkidaşı Yorgo Lakkotripis ile görüşmesinin ardından yaptığı açıklamada, "Sıkı bir şekilde çalışıyoruz" dedi. Söz konusu görüşmede ABD'nin Enerji Kaynaklarından Sorumlu Bakan Yardımcısı Frank Fannon da yer aldı.

Geçtiğimiz yıllarda İsrail açıklarında tespit edilen zengin rezervlerden elde edilecek doğal gazın, EastMed projesiyle Güney Kıbrıs-Girit-Yunanistan üzerinden, iki bin kilometreden uzun bir boru hattı ile İtalya'ya kadar getirilmesi planlanıyor.

İsrail Enerji Bakanı Steinitz "(Boru hattının inşası için) gerekli sözleşmeyi yakında imzalamayı umuyoruz" diye konuştu. Steinitz projenin "Avrupa için çok önemli olduğunu" vurguladı.

Türkiye-İsrail ilişkilerinin projeye etkisi

Bu iş birliğinin jeopolitik bir arka planı da bulunuyor. İsrail ile Türkiye arasındaki ilişkilerin son yıllarda giderek kötüleşmesi, söz konusu üç ülke arasındaki yakınlaşmayı tetikleyen bir unsur oldu.

Üç ülkenin enerji bakanları, Mısır'ın da Doğu Akdeniz'deki enerji işbirliğine katılabileceğini kaydetti. Bakanlar, Avrupa Birliği'nin Rus gazına muhtaç olmamak gibi bir gayesi olduğuna da dikkat çekti.

Rus doğal gazını Baltık Denizi'nden Almanya'ya taşıması planlanan Kuzey Akım 2 projesi çeşitli tartışmalara neden oluyor. Polonya ve Baltık ülkeleri, güzergahı kendileri için bir güvenlik tehdidi olarak görürken, Amerikan Senatosu Kuzey Akım 2 projesinde yer alan şirketlere yönelik yaptırım uygulamak için bir yasa tasarısını görüşüyor. Bazı uzmanlar ABD'nin hedefinin, Avrupalılara pahalı kaya gazı ve likit gaz satmak için Kuzey Akım 2 projesini engellemek olduğunu öne sürüyor.