Gizemli hepatit bu kez de Meksika'da görüldü

İlk kez 5 Nisan'da İngiltere'de ortaya çıkan gizemli hepatit vakaları Japonya, ABD, İrlanda da dahil 20 ülkenin ardından bu kez de Meksika'da görüldü.

İlk kez İngiltere'de tespit edilen ve ardından 20 ülkede en az 400'den fazla çocukta hızla ilerleyen gizemli hepatit son olarak Meksika'da tespit edildi. 

İrlanda'da bir çocuğun hayatını kaybetmesinin ardından ABD'de çocuklarda hızla görülen hepatit Meksika'ya sıçradı. 

Meksika'nın kuzeyindeki Nuevo Leon Eyaleti’nin Sağlık Bakanı Alma Rosa Marroquin, kamu ve özel sağlık kuruluşlarında farklı yaşlardaki dört ayrı çocukta akut hepatit hastalığının tespit edildiğini açıkladı. 

Çocukların durumlarının stabil olduğunu ve hastalığın seyrinin izlenmesi açısından gözetim altında tutulduklarını belirten Marroquin, detaylı bilgi vermekten kaçındı. 

Avrupa Hastalıkları Önleme ve Kontrol Merkezi (ECDC) tarafından yapılan açıklamaya göre, dünya çapında 450 akut hepatit hastalığı vakası kaydedilirken Covid-19'un ardından yeni bir küresel salgına yol açabileceğinden şüpheleniliyor.

Hastalığın nedeni tam olarak belirlenemezken uzmanlar ilk açıklanan 'adenovirüs' ihtimalinin güçlü olduğuna dikkat çekiyor.