Giyilebilir teknoloji alanında son yenilikler

Teknoloji fuarlarında gördüğümüz ve bir an önce gerçeğe dönüşmesini beklediğimiz teknolojiler yavaş yavaş hayatımıza girmeye başladı. İşte giyilebilir teknoloji alanında devrim yaratan o buluşlar..

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza giren yeniliklerde değişiyor. Giyilebilir teknoloji alanında akıllı saatler ile başlayan bu serüven zamanla yerini, akıllı bileklik, yüzük ve gözlüklere bırakmıştı. Söz konusu gelişmelerin ardından teknoloji fuarlarında gördüğümüz ve bir an önce gerçeğe dönüşmesini beklediğimiz teknolojilerde hayatımızda yerini almaya başladı. 

112

Akıllı ceketler:

Levi Strauss tarafından kurulan ve ilk üretimini San Francisco'da yapan ünlü giyim markası Levi’s, bu kez dokunmatik özellikli bir kot ceketle karşımızda. 21’inci yüzyılın kot ceketi olarak nitelendirilen bu ikonik moda ürünü Google işbirliğiyle üretildi. Kolunun ön kısmında dokunmatik bir yüzeye sahip olan ve Bluetooth bağlantısı sayesinde akıllı telefonunuzla senkronize hale gelebiliyor ve akıllı telefonunuzdan uzaklaştığınızda sizi uyararak telefonunuzu kaybetmemeniz adına yardımcı oluyor. 

212

Genellikle spor modellerde tasarlanan bu ceketler, özellikle bisiklet kullanıcıları tarafından tercih ediliyor. Bilindiği üzere bisiklet kullanıcılarının karşılaştığı en büyük problem, diğer sürücüler tarafından görülememek. Özellikle de bir yere dönmek istediklerinde bunu haber vermekte zorlanan bisikletçiler, kazaların yaşanmasına neden olabiliyor. Geliştirilen bu akıllı ceket, sinyal sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olmakla birlikte aynı zamanda sürücüye yönde gösteriyor. 

Piyasada buna benzer birçok cihaz bulunuyor ancak sinyalleri yakabilmek için genelde gidon üzerinde bulunan veya eldivene konumlandırılmış tuşa basmak gerekiyor. Bu da dikkat dağınıklığına neden oluyor veya bisiklet sürücüsü sinyal vermeyi unutabiliyor. Lumenus ise tamamen akıllı telefondaki uygulamayla bağlantılı olarak çalışıyor. Uygulama üzerinde gidilecek yol belirleniyor ve daha sonra yolculuğa başlanıyor. Sürücüler dönüş yapması gereken bir yere geldiğinde nereye döneceklerse ceketin o yönündeki ışıklar yanıp sönüyor. Aynı zamanda ön ve arkadaki sinyal lambaları da yanarak diğer sürücüleri uyarıyor.

412