Gine'de darbe iddiası! Alpha Condé'den haber alınamıyor...

Gine'de darbe iddiası! Cumhurbaşkanlığı Sarayının etrafında silah sesleri duyulduğunun iddia edilmesinin ardından yayınlanan ve resmi makamlar tarafından onaylanmayan bir video dünyanın gündeminde...

Gine Cumhurbaşkanı Alpha Condé yönetimine el koyduklarını ve hükümeti feshettiklerini yerel bir televizyon kanalından yayınlayan askerlerin görüntüsü büyük yankı uyandırdı.

Ülkedeki siyasi ve ekonomik durum nedeniyle yönetime el koyduklarını duyuran  ve kendilerine "National Committee for Reconciliation and Development" olarak isimlendiren askerler, Özel Kuvvetler Birliklerinin (GFS) başındaki Albay Mamady Doumbouya ve Cumhurbaşkanı Conde’nin görüntüleri paylaştı. 

Görüntülere resmi olarak doğrunalamazken BM genel sekreteri Antonio Guterres, yaptığı açıklamada darbeyi kınadı ve Başkan Condé'nin derhal serbest bırakılmasını istedi.

Reuters Haber Ajansı tarafından paylaşılan ve henüz doğrulanamayan görüntülerde Cumhurbaşkanı Alpha Condé’nin askerlerle beraber bir odada fazlasıyla bitkin olduğu görüldü. Fakat askerler hem Cumhurbaşkanının nerede tutulduğu hem de sağlık durumuna ilişkin bilgi vermeyi reddetti. 

Darbe iddialarının hemen öncesinde Cumhurbaşkanlığı Sarayının çevresinde yoğun bir çatışma olduğu bilgisi son dakika haberlerine yansımıştı.