BM uyardı: Gıda fiyatları son 10 yılın en yüksek seviyesinde

Dünya genelinde hem Covid-19'un getirdiği tedarik problemi hem de ekonomik krizler ile birlikte en büyük artışlardan birisi de gıda fiyatlarında yaşandı. Artışlara bir uyarı da Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü'nden geldi.

Küresel çapta bir rapor yayınlayan Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), gıda fiyatlarının geçen yıla oranla yüzde 30 arttığını belirterek, son 10 yılın en yüksek seviyesine ulaştığını duyurdu.

Tahıl ve bitkisel yağların fiyatlarındaki artışa dikkat çekilen raporda, yalnızca ekim ayında yüzde 10'luk bir artış yaşandığı rapora yansıdı.

Yüksek emtia fiyatları, ekonomik nedenler ile fabrikaların kapanması, tedarik zincirindeki aksamalar ve siyasi gerilimlerin gıda fiyatlarına yansıdığını raporlayan FAO, tahıl fiyatlarındaki artışın bir önceki yıla oranla yüzde 22 artış gösterdiğini tespit etti.

Kanada, Rusya ve ABD gibi büyük tahıl ihracatçılarının iklim krizi nedeniyle geçtiğimiz yıllara göre daha az hasat yapabildiklerinin belirtildiği raporu BBC'ye yorumlayan Curtin Business School'dan Tarım Ticareti Uzmanı Peter Batt, "Hububat konusunda, üretimin düşmesinin nedenin iklim değişikliği olduğunu söyleyebileceğimiz bir durumla karşı karşıyayız" dedi.

FAO, hurma, soya ve ayçiçeği yağlarındaki artışın üretim kaynaklı olduğunu vurgularken palm yağında ise Malezya'dan gelen göçmen işçi sayısının düşüşünden kaynaklandığını belirtti.