Bill Gates dünyayı kurtaracak projesini açıkladı

Koronavirüs (Covid-19) pandemisi öncesinde yaptığı açıklamaların ardından hedef haline gelen Microsoft'un kurucusu Bill Gates, dünyayı kurtaracağını söylediği yeni projesini açıkladı.

2015 yılından bu yana virüslere ve pandemilere dair açıklamalar yapan ve koronavirüs (Covid-19) sürecinde en sık eleştirilen isimlerin başında gelen Bill Gates, geleceğe yönelik açıklamaları ile bir kez daha gündemde. 

TED 2022'de konuşan Microsoft'un kurucusu Bill Gates, Covid-19'un son pandemi olmayabileceği fikrini yineledi. Covid-19 sürecinde özellikle Afrika'da aşı çalışmaları yapan şirketlere yönelik yatırımları ile dikkat çeken Gates, 'dünyayı kurtaracak' yeni projesini de açıkladı. 

Bugünden gerekli önlemlerin alınması ve adımların atılması ile bir sonraki pandemilerin engellenebileceğine vurgu yapan Gates, bu kapsamda oluşturulacak ve GERM olarak adlandırılan bir müdahale ekibine bir milyar dolar yardım yapacağını söyledi. 

Gates tarafından açıklanan GERM ekibi, virüs ve mikroplara ilişkin faaliyetlerini sürdürürken aynı zamanda web sayfaları aracılığı ile bilgilendirme çalışmalarını da sürdürüyor. 

Gates, dünyayı kurtarma planı doğrultusunda ayrıca dünya çapında teşhis ve sağlık sistemlerine yönelik AR-GE'ye daha fazla destek olmayı hedefliyor.