Geriye kaldı 3 milyon!

Blockchain'den gelen bilgilere göre Bitcoin üretim sayısı (madencilik) bugün 18 milyona ulaşacak.

Lider kripto para birimi Bitcoin (BTC) sadece ve sadece 21 milyon adet üretilebilecek şekilde oluşturuldu. Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto, BTC’lerin kazılma zorluğunu da ağda ne kadar madenci varsa o kadar zorlaşacak şekilde ayarladığı için, 18 milyon BTC’nin kazılmış olması geri kalanların çok daha uzun sürede kazılabileceği anlamına gelmekte.

Bitcoin (BTC) ilk hayata ne zaman geçti ve ilk alışveriş ne zaman yapıldı ? 

3 ocak 2009'da ilk start kendine ya da kendilerine satoshi nakamoto adı veren kişi ya da grup bitcoin manifestosunu yayınladı.Maksimum bitcoin sayısı ise 21 milyon adet ile sınırlandırdı.İlk bitcoin ile alışveriş 22 Mayıs 2010 tarihinde 10.000 Bitcoin karşılığında pizza alımı ile gerçekleşti.

 Toplam ne kadar Bitcoin kullanımda?

Morgan Creek kurucu ortaklarından Anthony Pompliano da konu hakkında yayınladığı tweet’inde, Cuma günü 18 milyonuncu Bitcoin’in resmen kazılacağını açıkladı. Bu da aslında geriye kazılabilecek sadece 3 milyon BTC kaldığı anlamına geliyor.Bununla birlikte, son Bitcoin’in madenciliği için öngörülen tarih 2140 yılı. Bu, kalan 3 milyon Bitcoin’in 120 yıldan daha uzun bir süre boyunca çıkarılacağı anlamına geliyor.

Şu an için 18 milyon Bitcoin kazılmış gibi gözükse de, aslında sirkülasyonda olan toplam BTC miktarı bu kadar değil. Hem yanlış işlemler sonucu hatalı gönderilen BTC’ler, hem özel anahtarı unutulan cüzdan adresleri hem de başına bir iş gelen donanım cüzdanları sebebiyle erişilebilen BTC’lerin sayısının çok daha az olduğu düşünülmekte.

 Bitcoin’in 18 milyonuncusu Cuma günü kazılacak ve önümüzdeki yılın Mayıs ayı civarlarında Bitcoin blok ödülü yarılanıp, madencilerin blok başına elde ettiği ödül miktarı yarıya düşecek. Bunun BTC için oldukça önemli bir gelişme ve fiyat yükseliş sebebi olması bekleniyor.