Kraliçe II. Elizabeth'den sağlık çalışanlarına George Nişanı

Covid-19 sürecinde aldığı kararlar ile en fazla tartışma yaratan ülkelerden İngiltere'de Kraliçe sağlık çalışanlarına George Nişanı verdi.

Koronavirüs'ten (Covid-19) en fazla etkilenen ülkelerden İngiltere, son haftalarda Delta ve Delta Plus varyantlarına rağmen açılma tartışmaları ile gündemde. 

Ülkede tam açılmanın nasıl bir sonuç doğuracağı bilim insanları tarafından endişe ile takip edelirken, 128 bin vatandaşını kaybeden Kraliçe II. Elizabeth, Ulusal Sağlık Sevisi'ni ülkenin en büyük sivil nişanı ile ödüllendirdi.

Kraliçe, NHS'ye George Nişanı ile birlikte bir de özel not gönderdi. Notunda sağlık çalışanlarına olan minnetlerini dile getiren Kraliçe II. Elizabeth, "ülkemiz insanlarını cesaret, şefkat ve özveriyle desteklediniz" sözleri ile sağlık çalışanlarına teşekkürünü dile getirdi. 

GEORGE NİŞANI NEDİR?

Büyük Britanya ve Kuzey İrlanda Kralı IV. George döneminden itibaren verilen George Nişanı, olağanüstü/tehlikeli durumlarda yaralılık gösteren sivillere yönelik ülkenin en büyük ödülüdür. 

 Ülke genelinde NHS personeli Kraliçe'nin ödülünden duydukları memnuniyeti dile getirmelerine rağmen 'maaş artışı'nı George Nişanı'na tercih edeceklerini belirtti.

Zira geçtiğimiz yıl Covid-19 ile mücadelede ön saflarda yer alan hemşirelere yalnızca yüzde 1 oranında zam yapılması üzerine ülkede çalışma koşullarının ve maaşların yeniden düzenlenmesi için 60'dan fazla protesto düzenlenmişti.