George Floyd Saldırısı sonrası Anonymous

ABD’de polisin George Floyd’u öldürmesinin ardından ülke genelinde protesto gösterileri başladı. Kurulduğu günden bu yana adaletsiz hareket ettiğini iddia eden devlet liderleri, devletler, siyasileri ve şirketleri hedefine alan hacker grubu Anonymous, Floyd’un ölümünden sonra adeta küllerinden yeniden doğar gibi adından söz ettirdi. Floyd’un öldürülmesinde Klu Klux Klan parmağı mı var? Detaylar haberimizde…

ANONYMOUS HACKER GRUBU KİMDİR?


Çeşitli siyasi olayları ve kendilerince adaletli olmadığına inandığı kişi ve grupları siber saldırılarıyla hedef alan hacktivist grup Anonymous'un, 2003 yılında kurulduğu iddia edilse de hack faaliyetlerine 2007’den sonra başladığı bilinmektedir. Grubu yakın takibine alan uzmanların belirttiği görüş ise; grubun sabit bir çatı yönetimine sahip olmadığı herhangi bir örgütün hacking faaliyeti yaparak bunu Anonymous gibi ilan edebileceği yönündedir. Siber güvenlik uzmanlarının deyimi ile kolektif bir yapıya sahip değildir. Grubun arkasında bir devlet gücü ya da devlet üstü güçün olduğu bilinmemekte ve grup içi hiyerarşik bir düzen yoktur. Uzmanlar Anonymous’a grup değilde daha çok bir fikir diyebiliriz şeklinde ifade etmektedirler. Kimine göre kötü faaliyetler yapan bir grup olarak anılırken kimi zamanda çocuk ve hayvan haklarını korumalıyız gibi söylemleri ile gündeme zaman zaman gelmektedir.

113

ANONYMOUS HACKER GRUBUNUN YAPTIĞI ÖNEMLİ EYLEMLER NELER?

Hal Turner Saldırısı: Irkçı bir internet radyosu olan Neo-Nazi Hal Turner, Anonymous olarak tanıtan kişilerin 2006 Aralık ve 2007 Ocak ayında siber saldırısı sonucu binlerce dolarlık zarara uğradı ve radyo kapandı. 

213

"Biz Anonymous'uz. Orduyuz. Affetmeyiz. Unutmayız. Bizi bekleyin. Sloganıyla hareket eden grup, 7 Aralık 2007'de çocuk istismarı suçlamasıyla 53 yaşındaki Chris Forcand, Global Television Network'ün ifadesine göre Anonymous grubunun faaliyeti sonucunda yakalanmıştır. 

Plan Chanology Saldırısı: 21 Ocak 2008 tarihinde eğlence için yapılan saldırılarda Scientology Klisesi hedef alınmıştı. Ünlü bir kilise olan Scientology Kilisesi’nin çağrı hatlarını kitleyerek daha sonra siyah faks çekerek kiliseye ait yazıcı tonerinin bitmesine neden olmuşlardır. Kilesinin sitesine bir süre sonra erişimi kesmişlerdir. Site çökük bir vaziyetteyken Anonymous ilişkili birçok isim YouTube‘da robot sesi kullanarak bir mesaj yayınlamışlardı. Mesajda “takipçilerinizin ve internetin iyiliği için, sizi internetten sileceğiz” deniyordu. Scientology Kilisesi’nin önemli isimlerinden Tom Cruise da Anonymous’tan nasibini alan ünlü isimler arasında yer almıştır.

413