Genetik çalışmalar geleceğimizi nasıl etkileyecek?

Yarım asır önce DNA’yı keşfedip onu nasıl işlememiz gerektiğiniz çözdük. DNA’larımızı okuyan makinalar yaptık ve nihayet son 6 yılda onu değiştirebilecek araçlar geliştirdik. Artık bu araçları kullanarak doğmamış bebekleri tasarlamaya başlayacağımız yeni bir döneme giriyoruz. Bizden çok daha güçlü, dayanıklı ve yakışıklı, güzel çocuklarımızın olduğu bir gelecek, mutlaka gelecek ama gerçekten güzel mi olacak?

Genetik son yılların en çok ilgi gören bilim dallarından biri. Genetik düzenleme işleminin 4 ana seviyesi var. Yıllardır yapılan genetik çalışmalar, özellikle kalp ile ilgili hastalıklar, yüksek tansiyon ya da Alzheimer gibi yaygın hastalıkların bu yöntemle tedavisi için araştırılıyor. Buna istinaden bazı bilim insanları, eğer genleri düzenleyebiliyorsak onları neden sadece tedavi amacıyla kullanalım ki? diye düşünmüş olacak ki, 2004 yılında genetik değiştirme işlemleriyle ilgili yeni bir kapı aralandı.

19

İlk denekler bilindiği üzere fareler oldu. Genleri düzenlenmiş olan fareler saatler boyu kilometrelerce yorulmadan koşabilirken, genleri düzenlenmemiş fareler 10 dakika koştuktan sonra pes etti. Bu çalışmaların en önemlisine ise, 2’germline gen düzenleme’’ tekniği adı verildi.Bunlar üreme hücreleri üzerinde yapılan değişiklikler. Bu uygulama yapıldığında sadece o kişi değil, ondan doğacak çocuklar da değişmiş oluyor. Pek çok bilim insanına göre “germline gen düzenlemesi”ni yapabilmek için henüz çok erken. Ayrıca dünyada 25 ülke bunu kanunlarla yasaklamış durumda.

29

Gen düzenleme teknikleri konusunda en fazla araştırma yapan iki ülke Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ve Çin. Elbette bu ülkelerde yasak değil. Hatta bir süre önce Çin’li bir doktor, dünyada ilk kez embriyo üzerinde gen düzenlemesi yaptığını duyurdu ve dünyanın ilk tasarlanmış bebekleri, Lulu ve Nana dünyaya geldi. Doktorlar bebeklerin genlerini yalnızca iyileştirme amacıyla düzenlediklerini söylüyorlar ama bunun gerçekliliği konusunda net bir bilgi yok. 

Genetiği düzenlenmiş bu bebeklerin HIV virüsüne karşı bağışıklıkları var, yani hayatlarında hiç AIDS olmayacaklar. Onların çocukları da olmayacak. Ne kadar güzel bir şey, diye düşünsek de bu konu büyük tartışmalara yol açıyor. Çünkü yapılan bu değişikliğin, başka ne gibi sonuçları olup olmayacağını net olarak bilmiyoruz.

49