General Hafter yalnızlaşıyor: Sahada da masa da da kaybetti!

Muammer Kaddafi'nin devrilmesinin ardından istikrarın bir türlü sağlanamadığı Libya’da, kanlı iç savaşın başrolü olan Halife Hafter her geçen gün yalnızlaşıyor. Darbede etkili rol oynayan aşiretlerin yanı sıra Rusya, Fransa ve Mısır gibi müttefik ülkeler bile son dönemde Hafter’in Libya sahalarından çekilme vaktinin geldiğini düşünüyor.

Muammer Kaddafi iktidarının 2011 yılında başlayan ayaklanmalar sonucunda devrilmesinin ardından General Halife Hafter yaklaşık 20 yıl kaldığı ABD’den Libya’ya geri dönerek 14 Şubat 2014 tarihinde kalkıştığı darbe girişimiyle tüm dünyaya adını duyurdu ancak saltanatı beklediğinden kısa sürdü. Libya’nın bugün içinde bulunduğu şiddet sarmalı ve siyasi kaosun önde gelen müsebbiplerinin başında yer alan Hafter, Trablus civarındaki noktalar başta olmak üzere bazı kritik yerleri kaybetmesinin ardından ülkeyi terk etti. 

Hafter’in giderek güçsüzleşmesi ve etkinliğini kaybetmesinin ardından, müttefik olduğu bilinen Rusya, Fransa ve Mısır’da Hafter’in Libya sahalarından çekilme vaktinin geldiğini düşünmeye başladı.

Radio France Internationale’de gündeme getirilen bilgilere göre, müttefikleri bu süreçte Hafter’e desteğini geri çekti ve onu yalnızlaştırdı. Libya’nın doğusundaki gayrimeşru silahlı güçlerin lideri Hafter’in Sözcüsü Ahmed el-Mismari'de geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamasıyla iddiaları doğruladı. Libya ordusunun Terhune kentini silah gücü ve askeri üstünlük sonucu almadığını öne sürerek, bazı ülkelerin kendilerini hayal kırıklığına uğrattığını söyledi ve "Bu ülkeler 60’ıncı kilometrede ilerlemenin durdurulacağı konusunda kendisini garantör olarak görüyordu" dedi. 

Müttefiklerinin kendisini yalnızlaştırmasının ardından Hafter’in önce Mısır’a ardından ise özel jetiyle Venezuela’ya gittiği iddia edildi ancak bu bilgi yalanlandı ve Hafter’in Mısır’da ev hapsinde tutulduğu öne sürüldü. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’da yaptığı bir açıklamasında, Hafter’in Libya dışında bir ülkede olduğuna dair “teyide muhtaç” haberler olduğunu söylemişti.

BİR DARBE DE AŞİRETLERDEN GELDİ

Öte yandan Libya'da, Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti'nin (UMH) kritik noktalarda kontrolü sağlamasının ardından Hafter'e müttefiklerinin yanı sıra son bir darbe de ülkede etkili rol oynayan aşiretlerden geldi. Libya’nın güneyi Ubari'deki Tuareg kabileleri Şubat 2019'da Hafter'e bağlılığını ilan etmesinin ardından geçtiğimiz günlerde UMH safına geçtiğini duyurdu. 

Aşiretlerin yayınladığı duyuru

 

YERİNE KİM GEÇEBİLİR?

Libya’daki kanlı iç savaşın baş aktörü Hafter’in alternatifi olarak ise, Libya'da onun müttefiki olan Tobruk Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih ön plana çıkıyor. Libya’nın doğusundaki büyük kabilelerden birisi olan Abidat’a mensup olması da Salih’in elini güçlendiriyor.

Ayrıca son günlerde Akile Salih ile Hafter arasında ciddi görüş ayrılıklarının olduğu ve Salih’in bazı çözüm önerilerini Hafter’in desteklemediği ve karşı çıktığı da gündeme geldi.

Öte yandan son bir yıldır Rusya’nın da Hafter’i yalnızlaştırmak için planlar yaptığı ve Rusya’nın Libya’daki casusları aracılığıyla devrik liderin oğlu Seyfülislam Kaddafi ile görüştüğü ortaya çıkmıştı. Putin yönetiminin Seyfülislam’ı Hafter’in alternatifi olarak sahaya sürmek istediği, bu nedenle Rus casusları Hafter yanlılarının Trablus yönetimine ihbar etmiş olabileceği ihtimali üzerinde de duruluyor.

TARİH TEKERRÜRDEN İBARETTİR

Libyalılar 1987 senesinde Muammer Kaddafi’nin de, Albay Halife Hafter’den kurtulmak için sudan bahanelerle Çad ile savaşa girerek Hafter’i savaşa gönderdiğini, ancak yine de ondan kurtulmayı başaramadığını söylüyor.

Son olarak Mısır’dan Libya’ya geri döndüğü de konuşulan General Hafter’in Libya’daki rolünün ne zaman sona ereceğine dair soru işaretleri devam ediyor.