General Hafter Putin’i oyuna mı getirdi?

Türkiye ile Rusya’nın çağrısı üzerine geçtiğimiz günlerde Libya’da ateşkes ilan edilmesinin ardından, bu ateşkesin bir anlaşmaya dönüşmesi için diplomasi yoğun çaba sarf etmişti ancak beklenen olmadı. Bloomberg haber ajansı, General Halife Hafter'in Moskova ziyaretinin perde arkasını anlattığı bir haberde ‘Hafter’in Putin’i oyuna getirmiş olabileceği’ ihtimaline yer verdi.

Geçtiğimiz günlerde Türkiye ile Rusya’nın çağrısı üzerine Libya’da ateşkes ilan edilmişti. Liderler bu ateşkesin uzun süreli bir anlaşmaya dönüşmesini temenni ederek, oldukça yoğun bir diplomasi çabası sarf etti. Ancak Rusya'nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen Libya barış görüşmelerinden mutabakat çıkmadı. Ülkenin doğusunu kontrol eden General Halife Hafter, Türkiye ve Rusya'nın aracılık ettiği ateşkes anlaşmasını imzalamadan Moskova'dan ayrıldı.

HAFTER’İN RUSYA ZİYARETİNİN PERDE ARKASI

Bloomberg haber ajansı, bu hafta başında Moskova'da yapılan görüşmelerin perde arkasında yaşananlarla ilgili bir haber yayımladı. "Vladimir Putin, öfkeli Libyalı general tarafından nasıl oyuna getirildi?" başlıklı haberde, Hafter'in Moskova'ya "Kremlin'de kırmızı halı ile karşılanıp" Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşme umuduyla geldiği ancak kendisini Dışişleri Bakanlığı'nda yapılan görüşmelerde bulduğu belirtildi.

Bloomberg’in görüşmelere yakın kaynaklara dayandırdığı haberinde yer alan bilgilere göre, Hafter, görüşmeler sırasında ciddi şekilde öfkelendi ve önce görüşmeleri, ardından ise Moskova'yı terk etti. Ajans, yaşananları Putin açısından "başarısızlık" olarak tanımladı ve Putin’in Hafter'in öfkesini hesaba katmamış olabileceğini söyledi.

Öte yandan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Vladimiroviç Putin ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın geçen hafta içerisinde İstanbul'da yaptıkları görüşmenin ardından ilgili tarafların hiçbirisinin haberi olmadan Libya'da ateşkes çağrısı yaptıklarıda öne sürülen bilgiler arasında.

TÜRKİYE GEREKÇESİ

Yaşanan gelişmelerin ardından, Libya Başbakanı Fayiz es-Serrac Türkiye’ye geldi. Putin ise Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) ve Mısır ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Edinilen bilgilere göre, Mısır ve BAE'nin Türkiye'ye çok fazla taviz verildiği gerekçesiyle varılan ateşkes anlaşmasını desteklemediği öğrenildi.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İran, Irak ve ABD arasındaki gerginliğe ilişkin, "Tüm platformlarda Türkiye gerginliğin azaltılması için ciddi katkı sağladı. Bizim için en önemli hususlardan bir tanesi de komşumuz Irak'ın başka ülkeler için bir çatışma alanına dönüşmemesi lazım" dedi.

ABD RUSYA’YI DEVRE DIŞI BIRAKABİLİR

Birleşmiş Milletler (BM) nezdindeki meşru Lİbya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) kaynaklarıda Hafter'in Moskova'dan ayrılmasını, müttefiklerinin baskısına bağladı. Ayrıca uluslarası medya organları, Libya'da yaşanan gelişmelere ilişkin net bir tutum takınmayan ABD'nin nasıl bir adım atacağına dair görüşlerini paylaştı. Özellikle, Washington’ın Rusya'yı devre dışı bırakacak bir barış anlaşması sağlayabileceği ihtimali üzerinde duruldu.

Libya konusunda uzun yıllardır çalışan Batılı ve Arap diplomatlar, bu hafta içinde yaşananların kendileri açısından şaşırtıcı olmadığını belirtti.Bunun sebebi olarakta, Libya'da 2011 yılında başlayan iç savaşın ardından tüm uzlaşma ve istikrar sağlama çabalarının sonuçsuz kaldığı gösterildi.