Gelecekte yok olması muhtemel ülkeler

Coğrafi, siyasi ve ekonomik sorunlar göz önünde bulundurularak gelecekte yıkılma ihtimali olan ülkeler sıralandı. Günümüzde refah düzeyi oldukça yüksek olan bazı büyük devletlerin listede olması görenleri şaşırttı. Uzmanlar birçok veriye göre analiz yaptı ve gelecekte yıkılma ihtimali yüksek olan ülkeleri açıkladı.

Kuzey Kore

Dış dünyaya kapalı olan Kuzey Kore'nin 21'inci yüzyılın sonuna ulaşacak yeterli kaynağı bulunmadığı ifade edildi. Ülkede oldukça katı kurallar hakim. Öyle ki ülkedeki televizyonlar dahi sadece devlet kanallarının frekansını çekecek şekilde üretiliyor ve yapılan programlar da bir parti bülteni tadında. Güney Kore kanallarını izledikleri gerekçesiyle idam edilen insanları görmek mümkün. Ülkede internet erişimi yasak. Halkın kullanamadığı, sadece devlet yetkililerinin kullanabildiği Kwangmyong adındaki ülke içi ağa bağlantı gerçekleştirilebiliyor. Ülkeden pasaport alarak başka bir ülkeye seyahat etme imkanı yok denecek kadar az. 

17

İspanya

2008 yılından bu yana ciddi bir ekonomik krizle karşı karşıya olan İspanya'nın toplam borcu Ağustos 2018 itibariyle GSYİH'inin yüzde 98.3'üne ulaşmış ve işsizlik oranı yüzde 15.2'ye çıkmış durumda. İspanya'daki Katalanlar'ın sürekli ayaklanması ülkede iç siyasette büyük karışıklığa neden oluyor. Ülke 2008 yılına kadar Avrupa’nın en dinamik ekonomilerinden birine sahipti ancak 2008 sonbaharında ABD ve İngiltere'nin mali piyasalarını alt üst eden gelişmelerin tetiklediği ekonomik krizden çok yoğun biçimde etkilendi.


27

Belçika

Valonya ve Flandre olarak iki ayrı bölgeye ayrılmış durumda. İki bölgenin de ortak paydada buluştuğu noktalar yok denecek kadar az. Fransızca ve Felemenkçe konuşan toplumlar arasında zaman zaman gerginlik tırmanıyor.
Irak

Irak günümüzde Türkmenler, Araplar ve Kürtler olarak üç farklı bölgeye ayrılmış durumda. Birçok uzman üç bölgenin yakın gelecekte bağımsızlık talebi ile ayrılmak isteyeceğini düşünüyor.  Irak'taki birçok sorunun nedeni kötü yönetimden kaynaklanıyor. 47