Gelecekte yaşanabilecek salgınların önüne geçmek mümkün!

ABD’li bilim insanları, gelecekte ortaya çıkabilecek koronavirüs türlerine karşı etkili olabilecek bir aşı üzerinde çalışıyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Kuzey Carolina Üniversitesi Gillings Halk Sağlığı Okulu’ndaki bilim insanları, SARS-CoV-2 ailesinden gelen ve gelecekte ortaya çıkabilecek koronavirüs (Covid-19) türlerine karşı etkili olabilecek bir aşı üzerinde çalışıyor. 

Çalışmanın olumlu sonuçlanması halinde, gelecekte çıkabilecek herhangi bir salgına karşı aşı şimdiden hazır olacak. 

KORONAVİRÜSTEN SONRAKİ SALGIN NE OLACAK?

Bir sonraki salgına hangi virüsün neden olacağını kimse bilmiyor olsa da, 2003 yılındaki SARS salgınına ve şimdi de koronavirüs pandemisine neden olmaları ile koronavirüsler tehdit oluşturmaya devam ediyor. 

Northwestern Üniversitesi’nden bilim adamları, yeni bir virüsün ortaya çıkması durumunda onunla mücadele edebilmek için tüm korona virüslerinde bulunan “Nsp16” adlı viral bir proteinin yapısının üç boyutlu bir haritasını çıkardılar. 

Harita sayesinde virüsün bağışıklık sisteminden saklanmasına yardımcı olan bu proteinin fonksiyonlarını bloke eden bir mekanizma buldular. Araştırmacılar bu proteinin işlevini bloke edilmesinin, tedavi geliştirilmesi için bir hedef olabileceğini belirttiler.

Çalışmanın baş araştırmacısı olan epidemiyolog Ralph Baric, çalışmanın yayınlanması ile eş zamanlı olarak üniversitenin internet sitesinde yayınlanan bir raporda şunları söyledi:''

''Sarbecovirusler, büyük bir koronavirüs ailesinin parçasıdır. Son yirmi yılda SARS ve Kovid-19 olmak üzere iki yıkıcı hastalığa neden olduktan sonra virologlar açısından tehlikelerine karşı korunması sağlanması öncelikli bir hale geldi. Araştırma ekibi aşıyı hazırlarken günümüzde Pfizer ve Moderna aşılarında kullanılan mesajcı RNA (mRNA) teknolojisini kullandı. Bununla birlikte sadece bir virüs için mRNA konu eklemek yerinde birden fazla koronavirüsten mRNA kodlarını birbirine bağladılar.''

Araştırmacılar bu aşıyı farelere uygulandıklarında, tüm virüslerin spike proteinlerine -Virüsün sağlıklı hücrelere bağlamak için kullandığı protein- etkili bir şekilde nötralize eden antikorlar ürettiğini tespit ettiler.

Pandemiye hazırlık konusunda öncü olan Baric “Farelerde yapılan deneyde de görüldüğü üzere aşı kullanıldığında Kovid-19 ve diğer koronavirüs salgını önleme imkanına sahip, yeni bir varyant tespit edildiği zaman kullanıldığında salgınları önleme potansiyeline sahip. Bu başarı, gelecek yıl insanlar üzerinde klinik deneylerin yapılmasını sağlayabilir” ifadelerine yer verdi.

Çalışmanın ortak yazarı David Martinez, elde ettikleri sonuçların “aydınlatıcı” olarak nitelendiriyor. Martinez “Bulgularımız, insanlara bulaşabileceğini bildiğimiz virüslere karşı proaktif olarak koruma sağlamak için daha evrensel koronavirüs aşıları tasarlayabileceğimizi ve bu strateji ile belki de bir sonraki pandemiyi önleyebileceğimizi gösteriyor ” ifadelerini kullandı.