Gelecekte düşüncenin sahip olacağı teknolojik gelişmeler

Gelişen teknolojiyle fiziksel ve sanal dünya arasındaki farklar gün geçtikçe azalırken komünikasyon hizmeti veren Ericsson, 2030 yılı için öngörülen tüketici trendlerini açıkladı. İşte gelecekte düşüncenin sahip olacağı teknolojik gelişmeler…

Gelişen teknolojiyle fiziksel ve sanal dünya arasındaki farklar gün geçtikçe azalıyor.  Yapay zeka, sanal gerçeklik, arttırılmış gerçeklik, 5G teknolojisi ve otomasyon alanlarındaki ilerlemelerin görme, ses, tat, koku ve dokunma duyularımızla etkileşime girmesi bekleniyor.  

Bu kapsamda bir araştırma yapan İsveçli komünikasyon şirketi Ericsson, 46 milyon kişinin katıldığı bir anket düzenledi ve kamuoyunun 10 yıl içinde teknoloji alanında beklenti ve tahminlerini açıkladı. İşte gelecekte düşüncenin sahip olacağı teknolojik gelişmeler…

111

BİR ARAYÜZ OLARAK İNSAN BEYNİ

Katılımcıların yüzde 59'u varacakları yeri yalnızca düşünerek rotalarını sanal gözlüklerinde belireceğini öngörüyor. Bu öngörü, Elon Musk'ın insan beynine yerleştirilecek bir çip sayesinde insanlarla bilgisayarlar arasında doğrudan bağlantı kurma hedeflerini de teyit eder nitelikte.

211

BAŞKASININ SESİNİ ALMA

Her 10 kişiden yedisi bir mikrofon aracılığıyla bir başkasının sesine sahip olabileceğini düşünüyor. Ses gerçeklik seviyesinin, aile bireylerini bile kandırabilecek düzeyde olması bekleniyor. Aynı zamanda tercüman kulaklıklar sayesinde farklı dillerde anında iletişim kurmanın da mümkün olması beklentiler dahilinde.

DİLE BENDEN NE TAT İSTERSEN

Ankete katılanların neredeyse yarısı sanal olarak istediği tadı tadabilme imkanına kavuşacağını düşünüyor. Bu sayede insanlar hem sağlıklı beslenip hem de damak tadından ödün vermeyebilecek. Söz konusu özellik aynı zamanda bir sipariş vermeden önce yemeğin tadına bakma şansı verecek.

411