Gelecek yıllara damga vuracak dijital teknolojiler

ABD merkezli teknoloji danışmanlık şirketi Lux Research, önümüzdeki yıllara damga vurması beklenen dijital teknolojileri açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) merkezli teknoloji danışmanlık şirketi Lux Research, önümüzdeki yıllarda daha fazla hayatımıza gireceği düşünülen dijital teknolojileri açıkladı. Giyilebilir teknolojiden arttırılmış gerçekliğe, gen mühendisliğinden doğal dil işleme sistemine kadar dünyayı dönüştürme potansiyeline sahip çok sayıda teknolojiyi açıklayan firmanın araştırmasının tepesinde yapay zeka yer alıyor.

115

    Yapay zeka ve Makine öğrenimi: 

 Yapay zeka, herhangi bir canlı organizmadan faydalanılmadan, bir bilgisayar yada bilgisayar kontrolündeki robot sayesinde tamamen yapay araçlar ile oluşturulan, insan gibi davranışlar ve hareketler sergileyebilen makinelerin geliştirilmesi teknolojisidir. Aynı şekilde Makine öğrenimi de, programlanmadığı sonuçları bile açığa çıkarabilen bir tür yapay zeka olarak kabul edilmektedir. Son bir yıl içinde 10 bin zeka patenti başvurusu yapılmıştır.

215

Giyilebilir teknolojiler: 

 Akıllı telefonlardan sonraki en büyük teknolojik yenilik olarak kabul edilen giyilebilir teknoloji ürünleri, günümüzün ve yakın geleceğin en önemli teknolojik aygıtları arasında yer alıyor. İnsan vücudu ile entegre çalışabilen bu sistem, saat ve bileklik gibi vücuda takılabiliyor. Bir cihazın giyilebilir olması için akıllı sensörlere ve internet bağlantısına sahip olmalı. Aynı zamanda bluetooth gibi yöntemler vasıtasıyla da akıllı telefonunlar ile bağlantı kurabilmeli. 

3D yazıcılar: 

 3D yazıcılar ile yapılabileceklerin bir sınırı yok. Ürün prototipleme, ev dekorasyonu, hediyelik eşya gibi kullanım amaçları günümüzde yaygın şekilde kullanılıyor. Söz konusu teknoloji, son yıllarda giyilebilir teknoloji ve tekstilde de kendine yer bulmuş durumda. Ortopedik çözümlerde, giysilerde, saat ve bileklik gibi aksesuarlarda 3D baskı teknolojisinden sıklıkla yararlanılıyor. 

Yakın zamanda evlerimizin içine kadar girecek olan 3 boyutlu yazıcıların üretim tüketim ilişkilerini nasıl etkileyeceği de merak konusu. İsteyen herkes ihtiyacı olan ürünü istediği miktarda üretip satabilecek ve kullanabilecek duruma erişecek, bu da üretim yapan firmaların güç kaybetmesine sebep olacak gibi görünüyor. Sektörde patent alımları 2014 yılından bu yana yüzde 60 oranında artış gösterdi. 

415