‘’Gelecek nasıl olacak’’ tatbikatı yapılıyor!

İnsanlık, Covid-19 ile birlikte son 100 yılda eşi benzeri görülmemiş günlerden geçerken, salgın sonrası yaşam alışkanlıklarımız nasıl değişeceği de merak ediliyor. Fütüristler bu konuda her ne kadar bilim-kurgu filmlerini aratmayan gelecek öngörüleri yapıyor olsa da, ‘Dünyanın en etkili 100 kadın fütüristi’ arasındaki tek Türk gelecek tasarımcısı olan Ufuk Tarhan, geleceğin bilim ışında yönetileceğine dair olumlu bir tablo çiziyor. İşte Covid-19'dan sonra meydana gelebilecek olumlu gelişmeler...

İlk kez dünyanın en büyük ikinci ekonomisi konumunda olan Çin’de baş gösteren ve ardından küresel bir salgına dönüşen Covid-19 pandemisi tüm dünyayı etkisine aldı ve yaklaşık 5 milyonu aşkın kişiye bulaştı. Bu güne dek Birleşmiş Milletler’e (BM) bağlı Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) pandemi ilan ettiği salgın hakkında birçok komplo teorisinden söz edildi ve edilmeye de devam ediliyor.

Virüsün nasıl ortaya çıktığı ya da çıkarıldığı bir muamma olarak gözükse de, yaşadığımız dünyayı nasıl şekillendireceğine dair bazı öngörüler mevcut. Virüsün küresel anlamda bir devrim niteliği taşıdığı, tüm bilim insanları, analistler ve fütüristler tarafından sıklıkla ifade ediliyor.

‘Dünyanın en etkili 100 kadın fütüristi’ arasındaki tek Türk gelecek tasarımcısı Ufuk Tarhan’da, Covid-19 sonrası yaşama yeni bir bakış getirerek Genetik ve Nano teknoloji alanlarında büyük bir dönüşüm yaşanacağını vurguluyor. Koronavirüsün küresel bir salgın halini almasıyla tüm dünyayı bir laboratuvara ya da bir simülasyon programına alınmış gibi gördüğünü söyleyen Tarhan’a göre, Covid-19 pandemisi adeta bir “Gelecek nasıl olacak?” tatbikatı.

KORONAVİRÜS GÜNEH KEÇİSİ Mİ?

Yakın gelecekte, tüm ülkelerin Genetik ne Nano teknoloji alanlarında seferberlik ilan edeceğini söyleyen Tarhan, ‘‘Yaşadığımız bu dönemden bir ders çıkartmayız. Bu olanlara asla öylesine oluverdi, başımıza geldi diye bakamıyorum. Dünya nüfusu; Orta Çağ’da 300 milyon iken, 1453’te ancak 100 milyon artarak 400 milyonla Yeni Çağ’a geçti. Veba salgınıyla beraber ise, 200 milyon kişi, yani o zamanki dünya nüfusunun yarısı öldü. O yıllarda yaşananlar bizi bugünlere getiren yepyeni yollar açıp, yeni sistemlere, icatlara neden oldu. Şimdiki salgın da yine Çin’den başladı. Bu salgın nüfus azaltma çalışmaları veya yeni bir genetik yaratabilmek için bu virüs komplo olabilir. Neden olmasın? İnsanlık henüz bu tür sorulara yanıt verebilecek düzeyde değil. Belki de hiç olmayacak ama biz yine yeni sistemler kuracak ve geliştireceğiz’’ dedi.

Bu seferki büyük değişimin günah keçisinin koronavirüs olarak yazılacağını söyleyen Tarhan, dünyanın bilimden yardım alacağını ve özellikle yüzde 100 dijital transformasyon, 5G, Blokchain, endüstri 5.0 ve yenilenebilir enerji gibi stratejik konulara ağırlık vereceğini belirtti. Ancak en önemli gelişmelerin yakın zaman içinde genetik alanında gerçekleşeceğinin de altını çizdi.

REKABETİN YERİNİ PAYLAŞIMA BIRAKACAK

Tarhan'ın kısa vadede öngördüğü diğer değişimlerle şöyle sıralanıyor:

İnsani değerlerin, duyarlılığın, birbirine ve doğaya saygının yükselişi, rekabetin yerini paylaşmanın alması. Çevre, beden, zihin, iletişim ve etkileşimde “hijyen” önlemlerinin, uygulamalarının artması. İş ve yaşam koşullarımızda, alışkanlıklarımızda çok köklü, derin değişimler yaşanması. Geleneksel alanlardaki işlerin ve araçların yerini, yeni binlerce mikro işin ve iş yapış biçiminin, ürün ve hizmetin alması. Paranın dijital değişim birimlerine dönüşmesi. Her konuda ve alanda daha az tüketim ve üretim. Yaşamsal modellerde “Çoğu değil, daha iyiyi” arama gayretlerinin öne çıkması. İktidarların güç odaklarının, devlet-yönetim sistemlerinin “sosyalleşerek” değişmesi. Glokalizasyonun yükselişi (Lokale dönerek Global ilişkiler içinde olmak). Teknoloji ve bilime daha fazla yakınlaşma, icatlara odaklanılması.