Geleceğin uçakları elektrikli mi oluyor?

Yapılan araştırmalar teknolojinin gelişmesine rağmen hava trafiğindeki hızlı yükselişle birlikte kirliliğin de giderek arttığını ortaya koyuyor. Covid-19 sonrası havacılık sektörü atmosferi daha az kirletmek ve uzun ömürlü uçaklar için fosil yakıt yerine elektrikli uçak üretimine başladı. Detaylar haberimizde…

Yolcu uçakları "Jet A1" olarak adlandırılan gaz yağının bir türevini kullanıyor. Dünya yakıt tüketiminin yüzde 7-8'i yolcu uçakları tarafından gerçekleştiriliyor. Yeni nesil yolcu uçaklarında 100 kilometre mesafede yolcu başına ortalama 3-3.5 litre yakıt harcanıyor. Eski nesil uçaklarda bu oran 12 litreye kadar yükseldiği biliniyor. Yanmayla beraber havaya değişik oranlarda gaz çıkışı gerçekleşen zehir oranı yüksek olan bu gazların Avrupa Birliği tarafından 2002 yılında insan sağlığına zararlı olduğu kabul edildi.

110

PEKİ ÜRETİCİLER NE GİBİ ÖNLEMLER ALMAYA ÇALIŞIYOR?

Uzmanlar ve üreticiler gelecekte uçak yakıtı olarak hidrojeni öngörse de ilk tercihleri elektrikten yana oluyor. Çünkü hidrojen yandığı zaman ortaya sadece su buharı çıkıyor ve kirliliğin önüne geçiliyor. Ancak, hidrojenin depolanmasında çok geniş hacimlere ihtiyaç duyuluyor. Bu durumun uçakların aerodinamik yapısını bozması nedeniyle hidrojenin havacılıkta yaygın olarak kullanılmasının en az 20-25 yıl alması bekleniyor.

210

Uçak, uçak motoru ve kritik bileşenlerini üretmekte dünya devi olan Airbus, Boeing, Siemens ve Rolls Royce, Londra’da dünyanın önde gelen elektrik ve tahrik sistemleri teknolojileri uzmanlarından bazılarının bulunduğu havacılık derneğinde, çığır açan işbirliğini duyurdu. Ayrıca 2018 Farnborough Havacılık Fuarında İngiltere hükümeti, Airbus’ın öncülük ettiği E-Fan X hibrit elektrikli uçak projesine maddi destek verdi. 

2010 yılında dünyanın ilk tamamen elektrikli uçağı olan CriCri ile büyük başarılara imza atan Airbus, tamamen elektrikli E-Fan 1.0 ve hibrit E-Fan 1.2’yi üretti. E-Fan X, Airbus’ın elektrifikasyon yolculuğunda bir sonraki iddialı projesi olacak. Batarya ve yakıt hücresi teknolojisindeki hızlı gelişmeler sayesinde E-Fan X’in daha büyük bir adım olacağı planlanıyor.

410