Geleceğin süper gücü Türkiye olacak!

Yaptığı analiz ve yorumlar nedeniyle tüm dünyanın yakından takip ettiği Stratfor ve Geopolitical Futures’in kurucusu Dr. George Friedman, 21’inci yüzyıl için Türkiye’ye çok önemli bir rol biçiyor. Friedman’a göre, Türkiye bölgesel bir güçten zamanla global bir güç haline dönüşecek ve 21’inci yüzyılın süper güçlerinden biri olacak.

Fütüristlere göre dünyada yakın gelecekte bir kaos ortamı yaşanacak, nüfus görülmemiş oranda artacak ve kaynaklar tükenmek üzere olacak. Bu kaos ortamının ardından yaşanacak savaşlar, ekolojik felaketler ve hastalıklar nedeniyle on milyonlarca kişi hayatını kaybedecek ve elbette yeni bir dünya düzeni kurulacak.

Dünyaca ünlü uluslararası ilişkiler uzmanı jeo-stratejist, Geopolitical Futures-
Jeopolitik Gelecekler (GPF) ve Amerikan İstihbarat Ajansı CIA'ya yakınlığı nedeniyle "Gölge CIA" olarak bilinen Stratfor'un kurucusu Dr. George Friedman, “Gelecek 100 Yıl – 21’inci Yüzyıl için Öngörüler” kitabında Türkiye’ye çok önemli bir rol biçiyor.  ‘’2050: Dünyanın yeni süper güçleri; ABD, Türkiye, Polonya ve Japonya arasındaki küresel savaş.” İfadesi kitabın kapağındaki ana başlıklardan biri.

Dünyanın dev şirketlerine dış politika ve ekonomi konularında danışmanlık yapan başarılı jeo-stratejiste göre; Türkiye, bölgesel bir güçten zamanla global bir güç haline geliyor. Friedman, Çin’in büyük bir iç kriz nedeniyle ve Rusya’nın da ABD karşısında gücünü tüketerek önemini kaybedeceğini düşünüyor. 

Dr. George Friedman, “Gelecek 100 Yıl – 21. Yüzyıl için Öngörüler” kitabı

 

TÜRKİYE BÜYÜK GÜÇ OLACAK

Yaptığı analiz ve yorumların tüm dünyada yakından takip edildiği Friedman’a göre; Amerika’nın gücü azaldıkça, coğrafyasındaki ülkelerinin zayıflığı ve istikrarsızlığı Türkiye’yi daha aktif rol almaya zorlayacak. Türkiye 21’inci yüzyılın süper güçlerinden biri olacak ve 2020 itibariyle adım adım dünyanın en güçlü ekonomileri arasında yer alacak. Türkiye önce Arap ülkelerinde, ardından Asya, Afrika, Balkanlar ve Kafkaslar’da etkili olan en büyük bölgesel güç haline gelecek.

Friedman’a göre, 2050’de Türkiye’nin etkisini hissettirdiği coğrafya neredeyse Osmanlı İmparatorluğu’nun topraklarına erişir hale gelecek. Ayrıca şimdiden Arap ülkelerinin liderliğine soyunan Türkiye, modernleştikçe toplum giderek daha laik olacak ama rejim olarak ılımlı İslam görüşü benimsenecek. Türkiye tüm bu süreci doğru yönebildiği takdirde o kadar güçlenecek ki 2050’lerde Japonya’yı da yanına alarak Amerika Birleşik Devletleri (ABD) savaşa bile girecek.

‘‘TÜRKİYE GENİŞ BİR COĞRAFYANIN SANAYİ VE FİNANS MERKEZİ OLACAK’’

Tüm bunların yanı sıra Türkiye’nin geleceğin sanayi ve finans merkezi olabileceğini öngören Dr. George Friedman’a göre; Türkiye bölgesinin doğal ve insani kaynaklarını kullanacak. Geçmişte nasıl Almanya Türkleri işgücüne dahil ettiyse, gelecekte de Türkiye de bölgenin ekonomik faaliyetlerinde mıknatıs görevini alacak. Avrupa, Asya ve en son Afrika’nın kilit ülkesi haline gelecek.

Ancak Friedman, tüm bu senaryonun yalnızca ülkenin iç istikrarını koruması durumunda gerçekleşeceğinin altını çiziyor. Friedman, ‘’Eğer Türkiye, mevcut politik düzeni huzurlu şekilde sürdürülür ya da küçük değişikliklerle devam ederse, Türkiye sadece birkaç dış sorunla karşılaşır. Ancak Türkiye ülke içindeki istikrarı koruyamazsa tüm bu bahsettiğimiz senaryo çöker’’diyor.

JAPONYA, MEKSİKA VE BRAZİLYA DİĞER BÜYÜK GÜÇLER ARASIDNA OLACAK

Ayrıca gelecekte gelecekte Çin’in zayıflayıp parçalanacağından ve Japonya’nın kendi bölgesindeki tek ve en büyük güç olacağını belirten Friedman, Brezilya ve Meksika’nın 21’inci yüzyılda, özellikle de 2050’lerden sonra, etkin rolleri olacağını düşünüyor.

Friedman bu durumu şöyle özetliyor:

Brezilya jeografik olarak bakıldığında herkesten izole durumda ama Meksika, dünyanın süper gücü ABD’nin yan komşusu. Bu komşuluk, Meksika’ya fırsatlar ama aynı zamanda Brezilya’nın yaşamayacağı tehditler doğuruyor. Latin Amerika’nın diğer ülkeleri ise bu 2 gücün yani Meksika’nın ve Brezilya’nın etkisinde kalacak.