Türkiye’nin ilk siber güvenlik lisesi açıldı

Türkiye’nin ilk siber güvenlik lisesi İstanbul Pendik’te açılıyor. Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi adıyla kurulan okulun yeni eğitim öğretim döneminde öğretim hayatına başlaması bekleniyor.

Millî Eğitim Bakanlığı 2023 Eğitim Vizyonunda özel sektör ile kamu kurum ve kuruluşlarının güç birliği yaparak liselerde öğrenim gören öğrenciler başta olmak üzere, toplumun her kesiminin bilinçlendirilmesi ve eğitim almasının sağlanması yer alıyor. Ayrıca, ileriye dönük olarak siber güvenlik alanında oluşacak uzman açığının kapatılması da stratejik hedefler arasında.

Siber güvenlik alanında eğitim verecek Pendik Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinin tanıtım toplantısı ve işbirliği protokolü imza töreni gerçekleşti. Teknopark Konferans Salonundaki törene İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Şekib Avdagiç, Teknopark İstanbul Genel Müdürü Bilal Topçu, Milli Eğitim Bakan Danışmanı Gökhan Yücel ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı katıldı.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İstanbul Pendik'te eğitim verecek Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile ilgili detayları açıkladı. Lisenin siber güvenlik alanında ihtiyaç duyulan bireyleri yetiştireceğini belirten Yazıcı, her yıl 30 öğrencinin sınav puanına göre okula kabul edileceğini aktardı.

 Ülkemizi tehdit eden siber saldırılara yönelik, yetişmiş insan kaynağına destek olacak olan Teknopark İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Anadolu teknik programında bilişim teknolojileri ağ işletmenliği ve siber güvenlik dalında İngilizce eğitim verecek. Teknoloji geliştirme bölgesi statüsündeki Teknopark İstanbul’un bünyesindeki okulumuz, siber güvenlik dalında eğitim verecek. Önümüzdeki eğitim öğretim yılında eğitime başlayacak olan okulumuz öğrencilerini ortaöğretim merkezî yerleştirme sınavı LGS puanına göre alacak. İlk yıl 30 öğrenci alınacak olan okulumuzun eğitim öğretim süresi hazırlık sınıfıyla birlikte beş yıl olacak. Sızma testi, adli bilişim, yapay zekâ ve siber tatbikat laboratuvarlarının yer alacağı okulda günümüz siber tehditlerine yönelik kapsamlı bir eğitim programı uygulanacak. Öğrencilerimize Teknopark İstanbul başta olmak üzere siber güvenlik faaliyeti yürüten firmalarda geniş staj imkânı sunulacak. En büyük hedefimiz, global anlamda siber saldırıların önüne geçebilecek nitelikli insan gücünü geliştirmektir ifadelerine yer verdi.